Kestanenin Sağlığımıza Yararları

/ 27 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Kestanenin Sağlığımıza Yararları

Kestane ortalama, her zaman yediğiniz bir fındık gibi diyebilirsiniz, fakat sindirim sağlığının iyileştirilmesi, kemiklerin güçlendirilmesi, şeker hastalığının önlemede kardiyovasküler sağlığın korunması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kan basıncının düşürülmesi gibi olumlu etkileri vardır. Ayrıca, bilişsel kuvveti artırır ve kronik hastalıkları önlemeye destek olurlar.

Bağışıklık Sistemini Artırır

Kestanelerde C vitamini ve diğer antioksidan bileşiklerin fazla olması konsantrasyonu geliştirir. Bu, onları bağışıklık sisteminiz için ideal bir besin olarak değerli kılar. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini sağlamakla birlikte aynı zamanda sağlıklı hücrelere, hayati organların yakınında oksidatif stres yaratmaya başlamadan önce, vücutta serbest radikalleri araştırıp onları etkisiz hale getirmeye de yardımcı olurlar. Bu bağışıklık sisteminin çabalarını patojenlere odaklanmasına ve hastalıkları engellemeye yardımcı olabilir.

Bakır ve magnezyum, kemik sağlığı söz konusu olduğunda düşünülen ilk şey değildir, fakat bakır, vücudun demir alması zamanında oldukça önemlidir ve bu da kemik büyümesi ve gelişimi için çok değerlidir. Magnezyum, kemik mineral yoğunluğunu artırmak için çok iyidir ve çok çeşitli sağlık faydaları vardır. Kestanelerde bulunan bu insan sağlığına yararı olan minerallerle, osteoporoz gibi yaşla ilgili pek çok rahatsızlığın başlangıcını engelleyebilir veya yavaşlatabilirsiniz.

Sindirim problemlerine karşı tüketilebilir. Kestane, yemiş dünyasında diyet lifinin en çok içeriğinden birine sahiptir, bu da gastrointestinal savaşma da güçlü oldukları işaretidir. Diyet lifi bağırsakta peristaltik (sindirim kasılma) hareketi artırır, bu açıdan da bağırsak hareketlerinizi düzenler, iltihaplanmayı ve rahatsızlığına engel olur. Diyet lifi aynı zamanda besinlerin emilimini optimize etmenize destek olabilir; bu da yediğiniz yiyeceklerden daha fazla fayda sağlamanıza ve daha iyi bir genel besin profili elde etmenizi olanak sağlar.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Beyin fonksiyonu, kestane tüketimi yoluyla çeşitli şekillerde sağlayabilirsiniz. Her şeyden önce bu yemiş, doğru nörolojik gelişme ve fonksiyona doğrudan bağlı olan B vitaminleri (Folat, riboflavin, tiamin) bakımından oldukça fazladır. Ayrıca, kestanelerde bulunan potasyum, beyindeki kan akışını artırabilir ve iyi sinir sistemi sağlığını geliştirerek yoğunlaşmayı ve hafızayı artırabilir.