Kendi Kendine Konuşmanın Faydaları Nelerdir?

/ 31 Aralık 2019 / / yorumsuz
Kendi Kendine Konuşmanın Faydaları Nelerdir?

Kendinizle konuşmanın bazı durumlarda enteresan gelebiliyor. Hatta bazı durumlarda toplum içerisinde deli olarak nitelendirilebiliyor fakat uzmanlara göre kendi kendine konuşmanın faydaları da var. Peki bu faydalar nelerdir? Arzu ederseniz faydalara geçelim.

Bazı zamanlarda kendiniz dışındaki insanlarla konuşmak istemezseniz ve kendinizle konuşmayı tercih ederseniz. Tercihiniz güzel fakat kendinizle konuşurken hangi stratejiyi kullanmayı iyi bilmelisiniz. Şaşırmış olabilirsiniz fakat kendinizle konuşmanın da türleri vardır;

Inverse dergisi’nde yer alan bilgilere göre; sesli konuşmak yerine, mental açıdan gayret gösterin. Sözlerinizi sessizce ruhunuza işletin. Bu tarz mental konuşmaların sizlere fayda sağlayabileceği düşünülüyor.

Kendinizle yapacağınız olumlu konuşmalar, hedeflerinize giden yolda sizi motive eder. Basitçe kendinizle konuşarak doğrularınızı ve yanlışlarınızı görmüş olacaksınız. Kendimizle yapacağımız konuşma da davranışlarımızı da analiz edip kendimize çeki düzen verebiliriz. Fakat bu konuşmaları yaparken doğru bir şekilde yönlendirme yapmanız gerekiyor. Gelin şimdi de bu doğru yönlendirmeye göz atalım.

Kendi Kendinizle Konuşurken Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Yapılan araştırmalara göre; kendi kendinizle konuşurken adınızı kullanın. Veya sen zamiri ile kendinize hitap edin. Özellikle ben kelimesinden kaçının. Kendinizle konuşurken 3.şahıs zamirlerini kullandığınızda sanki başka bir insana tarafsız bir şekilde yorum yapıyormuş gibi bir hisse kapılırsınız. Bu nedenle ben gibi kelimelerden uzak durarak kendinizle olan mesafeyi korumalısınız. Psikoloji biliminde bu mesafeye ‘psikolojik mesafe’ adı veriliyor.