Karabiberin Olumlu Etkileri

/ 13 Aralık 2020 / / yorumsuz
Karabiberin Olumlu Etkileri

Karabiberin olumlu etkileri genelde baharatların en özeli ve en çok fayda sağlayan baharatları olarak adlandırılan karabiberin, herhangi bir yemeğe de harika bir lezzet derinliği sağlarken, sağlık yönünden de pek çok fayda sağlamaktadır. Diyette karabiber kullanımı kilo vermenize yardımcı olur. Sindirimi arttırmaya, soğuk algınlığı ve öksürüğü hafifletmeye, metabolizmayı hızlandırmaya ve cilt hastalıklarına da tedavi etmeye destek olur.

Bazı yiyecekler beslenmeden dolayı da diğerlerine göre çok daha sağlıklıdır ve bazı yiyeceklerin sağlık yararlarının ekstra yararlı olduğu belirtilmektedir. Karabiber de böyle bir örnektir. Karabiber sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda zengin bir mineral ve besin kaynağıdır.

 Karabiberin Olumlu Etkileri

Karabiberin sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

Sindirimi geliştirir. Karabiber tüketimi, midedeki hidroklorik asit salgısını artırarak sindirimi kolaylaştırmak amacı ile de İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak problemlerini önlemek için harika bir seçim. Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu engellemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmaya yardımcı olur. İyi bir sindirim, kilo kaybına destek olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları engel olur.

Solunumu rahatlatır. Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için içeceklere biber eklenir. Karabiber bundan dolayı da sinüzit ve burun tıkanıklığında daha çok fayda sağlar. Solunum sisteminde mukus ve balgam birikintilerinin parçalanmasına destek olan balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Karabiber ve diğer aromatik baharatlarla yapılan çorbalar soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde tercih edilir.

Kalp Krizi ve felç riskini azaltır. Karabiberin anti bakteriyel özelliği, enfeksiyonlara ve böcek ısırıklarına mücadele eder ve yardımcı olur. Diyetlerde özellikle de karabiber, life benzer şekilde davranarak arterlerdeki kolesterolü temizleyerek kalp krizi ve felçten sorumlu olan aterosklerozun azaltılmasına destek olur.

Kilo kaybını destekler. Yapılan çalışmalara göre de hapşırmanıza sebep olan karabiber içindeki biberin bileşiminin aynı zamanda yağ hücrelerinin oluşumuyla da savaştığı açıklamaktadır. Araştırma, karabiberin kilo ile ilgili problemlerinde tedavisinde bir alternatif olabileceğini açıklamaktadır.