Kahve kemik erimesine neden olabilir!

/ 20 Ekim 2019 / / yorumsuz
Kahve kemik erimesine neden olabilir!

Kemik erimesi, kadınlarda çok sık görülen kronik bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği takdirde kemik kırılması gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Kemik erimesini önlemenin yolu ise sağlıklı beslenmekten geçiyor. Gün içerisinde aşırı tüketilen kahve, kemik erimesinin başlıca nedenlerinden. Kemik erimesine karşı alınabilecek en ciddi tedbir ise bol bol yeşillik tüketmektir.

Kemik erimesi daha sık ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ciddi bir sağlık problemidir. Kemik kitlesinde kayıp olarak nitelendirilen bu rahatsızlık, kemiklerde kırılma riskini ciddi oranda artırmaktadır. Kadınlarda daha sık görülen kemik erimesi, obezite, tansiyon, diyabet gibi kronik bir rahatsızlıktır.

30 Yaş Önemli

İnsan vücudunun yaşlanması doğal bir süreçtir. Bu sürece bağlı olarak 30 yaşın ardından kemik kitlesi sınırlı bir kayba uğramaktadır. Menopoz döneminin ardından kadınlarda östrojen hormonu salgısı düştüğünden dolayı osteoporoz sürecinde ciddi bir hızlanma görülür. Kemik erimesinin önüne yaşam tarzı ve doğru beslenme alışkanlığı ile geçilebilir. Bu hastalıkta riski ciddi şekilde artıran başlıca faktörler ise alkol ve sigara kullanılmasıdır.

Doğru Beslenme Alışkanlığı

Osteoporoz riskini ciddi şekilde düşürmek için kemik dokusunun güçlü tutulması gerekir. Vücudun D vitamini ihtiyacının güneş ışınlarından günlük alınması ve tükettiğimiz besinlerle de vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanması önemlidir. D vitamini almanın en iyi yolu güneş ışınlarıdır. Ayrıca balık, süt ve süt ürünleri ile yumurta sarısı sınırlıda olsa D vitamini içermektedir. Yine bol sebze ve meyve tüketilirse güçlü kemikler için gerek duyulan kalsiyum, potasyum, K ve C vitaminleri ile magnezyum gibi mineraller yeterli düzeyde alınmış olur.

Kahvede Ölçüyü Kaçırmayın

Sohbetlerin vazgeçilmezi olan kahve, kemik sağlığı açısından ciddi riskler taşımaktadır. Öncelikle bir fincan kahve içildiğinde idrar yoluyla 5 mg kalsiyum vücuttan atılır. Ayrıca idrarla vücuttan kalsiyum atılımına neden olan kola ve diyet içeceklerden de uzak durmak gerekiyor. Kemik erimesi riskini ciddi şekilde azaltmak için bu tür içeceklerin ölçülü tüketilmesinde fayda var.

İhmal Edilmemesi Gereken Kurallar

Öncelikli olarak sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermek gerekir. Vücudun günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır. Sebze ve meyveyi bol yemek gerekir. İmal edilen ve fabrika ürünü olan rafine gıdaları kesinlikle tüketmeyin. Güneş ışınlarından bolca faydalanın. İçeriğinde fosfor, şeker, tatlandırıcı barındıran asidik ve gazlı içeceklerden kaçının. Günlük yürüyüş ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Risk Nasıl Düşer?

Yeterli ve dengeli beslenerek, günlük egzersiz yaparak, güneş ışınlarından yeterli faydalanarak, sigara ve alkolden uzak durarak, hazır gıdaları tüketmekten kaçınarak kemik erimesinde risk ciddi şekilde düşürülebilir.