Kafein Vücut Çatlaklarını Nasıl Etkiler?

/ 11 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Kafein Vücut Çatlaklarını Nasıl Etkiler?

Çatlak oluşumunun en büyük zararlarından birisi de kafein ve asitli besinler sık sık yemek. Fazla alınan kafein ve asit vücutta çatlaklara sebep olabiliyor. Bu sebeple de çikolata, kahve, kola gibi besinlerin tüketiminde abartıya kaçmamanız gerekir. Fazla tüketimi cildiniz açısından olumsuz etkiler. Öte yandan fazla alınan tuz tüketimi de dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Çünkü aşırı tuz tüketiminde vücutta su tutar ve ödeme sebep olur. Cildiniz gerileceğinden çatlaklara neden olabilir. Bu sebeple de fazla kafein tüketimi ve tuz tüketimini minimuma indirmek gerekir. Ani kilo artışları ve kilo verilmesi de vücudunuzda çatlaklara neden olabilir. Çatlakların oluşumu engellemek için yeterli, dengeli ve vitaminli beslenmeye özen göstermelisiniz. A, B ve C vitaminlerini fazla miktarda içeren besinleri tüketmelisiniz.

Kafein İçeren Besinler

  • Kahve
  • Çay
  • Çikolata
  • Meyveli soda
  • Kola
  • Enerji içecekleri
  • Şekerlemeler

Çatlaklar İçin Bitkisel Çözümler

Badem yağı cilt çatlakları için daha çok talep gören doğal çözümlerin başında gelir. E vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. E vitamini cildin kolajen ve elastin içeriğini arttırmaya destek olur. Hemen hemen herkesin mutfağında bulunan zeytin yağı çatlakları engelleyici olarak da karşımıza çıkan yağların başında gelir. Çatlakların olduğu bölgeye sık sık olarak başka bitkisel yağlarla, örneğin lavanta yağı ya da kakao yağı ile masaj yapmak çatlakların görünümünü azaltacaktır. Enfeksiyonları gideren salisilik asit içeriği sebebi ile de aloe vera çatlaklara karşı etkilidir. Ciltteki yaralar ve lekeler için aloe vera kullanımı da oldukça fazladır.

  Deri Çatlakları Neden Oluşur?

Cildin kısa bir zaman sürecinde fazla gerilmesiyle dermis bölgesinde çatlaklar oluşur. Dermis bölgesi cilde esnekliği vere kollajen ve elastin gibi liflerin olduğu orta katmandır. Gerilme ile birlikte ciltteki bu bağlayıcı liflerin bazılarında kopmalar yaşanır bu açıdan da cildin ince üst tabakasında ince çizgiler halinde dışarıdan gördüğümüz yaralar oluşmaya başlar. Derideki bu çatlaklardan ötürü de damarlar görünmeye başladığından başlangıç için renkleri kırmızı ve mordur. Zamanla çatlaklar beyaza dönmeye başlar.