Kabak Çekirdeğinin Faydaları

/ 10 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kolesterolü kontrol altında Tutmaya yardımcı olur. Kabak çekirdeğinde var olan fitosteroller ve omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri gibi organik bileşikler doğrudan düşük LDL kolesterol seviyelerine bağlanır. Bu bileşikler ayrıca kan pıhtılarını ve aterosklerozu engellemekle ve böylelikle kalp krizi ve felç riskini azaltmaktan görevlidir.

Kaliteli Bir Uyku Çekmenizi Sağlar

Uzun bir günden sonra yorgun veya stresli hissediyorsanız, kendinizi sakinleştirip iyi bir gece uykusu almak için kabak çekirdeği yiyebilirsiniz. Kabak çekirdeği hem magnezyum hem de triptofan açısından bol olan kaynaklardır. Her ikisi de uykuyu uyaran sedasyon ve yatıştırıcı niteliklerle bağlıdır. Bu çekirdekler, bu iki bileşen nedeni ile de bütün gece huzurlu bir dinlenmeye destek olabilir.

Prostata İyi Gelir

Kabak çekirdeği, aslında yüksek çinko içeriği sebebi ile de genişlemiş bir prostatın semptomlarını azaltabilir. Bu açıdan da prostatın sağlıklı kalmasını sağlar, ki bu da erkeklerin kansere yakalandıkları en çok yerlerden biridir. Ayrıca, erkekler için düşük oranlarda çinko, testosteron oranlarında bir düşüşe sebep olur. Kabak çekirdeğinde bulunan çinko, erkeklerde sperm kalitesini artırarak yüksek doğurganlığa sebep olur.

Parazitleri Önler: Kabak çekirdeği uzun süre anti-parazit işlev ile de ile ilişkilendirilmiş, vücutta tenyalar ve diğer tehlikeli parazitleri ortadan kaldırmak yok etmek için kullanılır. Parazitlere en duyarlı olan çocuklar için, kabak çekirdeği enfes bir atıştırmalıktır ve bu parazitlere karşı önemli bir savaşma konusunu olarak kullanılabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesini Önler: Çalışmalar, kabak çekirdeği yağının erkeklerde saç çıkması için olumlu etkiler yarattığını ve başarı ile sonuçlandığını belirtmiştir. Düşük seviyelerde androjenin erkeklerde saç dökülmesine sebep olduğuna inanışındadırlar. Yağ erkeklerdeki androjen oranını arttırır ve her gün bir avuç kabak çekirdeği ile saç dökülmesini olumlu yönde etkiler.

Böbrek Taşlarını Önler: Kabak çekirdeği, diüretik özellikleri ve antioksidan aktivitesi sebebi ile vücuttaki toksinleri azaltma konusunda olumlu etkileri vardır. Dahası, dolaşımı teşvik eder ve karaciğer ile böbrek fonksiyonlarının hızını arttırmaya destek olur. Ürik asit ve çeşitli diğer toksinler bu sebeple de vücuttan uzaklaştırılır ve tehlikeli böbrek taşlarına veya gut ve artrit gibi başka formlara gelemezler.