İnsan Kulağının Duyamadığı Sesler Var Mıdır?

/ 27 Ağustos 2019 / / yorumsuz
İnsan Kulağının Duyamadığı Sesler Var Mıdır?

İnsan kulağının her sesi duyamadığını bir örnek vererek açıklayınız ve insan kulağının duymadığı sesler var mıdır? sorusunun cevabını ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle insan kulağı mükemmel bir iletişim aracıdır. Bu kadar özenilerek hazırlanmış bir aracı kim tasarlanmıştır? Rabbimizin insanoğluna vermiş olduğu en değerli hediyelerden bir tanesi olan kulak beş duyu organımızın vazgeçilmezlerinden biridir. Kulağın çalışma sistemi nedir? Duyduduğumuz her ses dalga yolu ile kulaklarımıza iletilmektedir. Bu nedenle algılamış olduğumuz her ses titreşimler aracılığıyla önce kulağımıza sonra beynimize gider ve sesi tanımlarız. İnsanoğlunun duymadığı birçok ses bulunmaktadır. Örnek verecek olursak en basitinden böceklerin ayak seslerini duyamayız. Lakin onlarında bir ayak sesi vardır. Bir akrebin nefes alış verişini duyamayız. Birçok kişi bu sesleri duymadığı için böyle bir ses gerçekten var mı gibi sorular sormaktadır. Evet, böyle bir ses kesinlikle mevcuttur. Biz her ne kadarda olsa sesi duyamasak ta böyle bir ses vardır ve kanıtlanmıştır.

Duymadığımız Sesler

Bu olayın kanıtı ise şu şekilde sağlanmıştır; Birçok böceği bir araya getirip bir kutu içerisine koyunuz ve o andan itibaren sadece dinlemeye başlayınız. Çıkarmış oldukları sesleri net bir biçimde duyabilirsiniz. Şu an bu tarz sorular okullarda dönem ödevi veya ev ödevi olarak sorulmaktadır. Ayrıca duyamadığımız seslere bir örnek daha verecek olursak; Balinaların, yunusların, yarasaların ve köstebeklerin bir birlerine gönderdiği sinyalleri biz algılayamayız. Lakin bu kadar büyük hayvanların seslerini duymamamızın imkanı var mı diyebilirsiniz. Ne yazık ki duyamıyoruz. Ses tellerinden gizli bir şekilde gönderdikleri ses dalgaları onların duyabilmesi için özel olarak tasarlanmış kulaklarına iletilir ve bu şekilde iletişime geçerler. İnsan kulaklarının duymadığı seslere örnekler bu şekilde sıralanabilir. İnsan kulağının duymadığı sadece sesler değildir. Bunun yanı sıra insanlar bazı melodileri duyamazlar. Özellikle kendimizden kat kat ufak canlıların çıkardığı sesleri duyamaz. Mesela karıncalar aşırı derece de ses çıkarmaktadırlar. Lakin bizler duyamayız. Ve en önemli örneklerden bir tanesi de hiç bir canlı kalp atışlarını duyamaz. Kalp atışlarını hiç bir insan duyamaz. Eğer ki bir kişi bile kalp atışını duyuyor olsaydı inanın ki, insan beyni buna dayanamaz ve patlardı. İnsan intihar bile ederdi. Kalbimizin sadece atışlarını hissedebiliriz.