İcra Memuru Hangi Eşyaları Haciz Edebilir?

/ 29 Ağustos 2019 / / yorumsuz
İcra Memuru Hangi Eşyaları Haciz Edebilir?

Öncelikle kimsenin başına gelmemesini dilediğimiz ancak bilgilenmemiz gereken bir konu olarak icra dairesinden gelen memurun evimizde haciz işlemi yaparken hangi eşyaları alıp hangi eşyaları almaması gerektiğidir. Benim başıma gelmez diyerek geçiştirmek yerine unutulmuş bir icra dairesi tebligatı yüzünden karşılaşabileceğinizi hatırlatır, okumanızı tavsiye ederiz.

İcra Memuru Evinizde Haciz Yapabilir ve Sınırları Belirlidir

Bu hacizler eskilerden Yeşilçam filmlerinde gördüğümüz şekilde olmamaktadır. İcra ve İflas hukuku gereğince icra memurunun haciz edip, haciz edemeyeceği eşya sınırları belirlenmiştir. Bu sebeple her ne kadar icra memuruna müdahale yetkimiz olmasa da usulsüz bir işlem yapıldığını ve gerekli mercilere müracaat etmemiz gerektiğini bilmiş oluruz. Haciz edilebilecek eşya konusundaki sınırlar kalem kalem kanunda listelenemeyeceği için belirli ve kalın çizgiler ile tarif edilmiştir. Burada en özet şekli ile aile fertlerinin yaşamını devam ettirmesi için gerekli eşya olarak tarif edilebilir. Buna ek olarak yaşamını devam ettirmesi için gerekli bir eşya olsa bile bu eşyalardan birden fazla olmaması gerekir. Yaşamı devam ettirmek için gerekli olmayan ya da yaşamı devam ettirmek için gerekli olsa bile birden fazla olan her türlü eşya haciz işlemi için uygundur. Örneğin buzdolabı haciz edilmez ancak buzdolabından iki adet varsa ya da derin dondurucu varsa, buzdolabından pahalı olanı ya da derin dondurucuyu icra memuru haciz edilebilir. Aynı şekilde bir oturma odanız birde salonunuz olduğunu düşünelim; koltuk takımından iki adet olduğu için pahalı olanı icra memuru edebilir. Televizyon vs. her türlü eşya belirttiğimiz sınırlara dâhildir.

İş Yerleri İçin Hangi Eşya Haciz Edilir?

Konu iş yeri olduğunda işler biraz daha yoruma açık bir hal alsa da yine sınırlar icra ve iflas kanunu ile belirlenmiştir. Burada yapılan iş emek mi yoksa sermaye mi sorusunu sormalıyız. Örneğin bir kuyumcunun altınları haciz edilebilir, ancak bir berberin tıraş makinesi haciz edilmez; hem satılıp para çevrilmesi çok zor olacak, hem maddi değeri düşük olacak hem de işini devam ettirip bu parayı ödeyebilmesi için bu tıraş makinesi gerekli olacaktır. Buradan şu sonucu çıkarmak yanlış olur. Örneğin kıyafet satan bir iş yeri olsun içerideki her türlü eşya haciz edilebilir. Haciz edilemeyecek eşya bu kıyafeti üreten terzinin iş yerindeki en az bir dikiş makinesidir. Yine terzide bile birden fazla dikiş makinesi olursa bir tanesini bırakmak kaydıyla icra memuru haciz yapabilir.

Eşya Bana Ait Ev/işyeri İçerisinde Bulunuyor Ancak Bana Ait Değilse?

Buraya kadarki her türlü bilgiyi internette biraz daha kirli bir halde bulabilecek olsanız bile; bizim kadar derin araştırmalar yapmadan bu soruya kolaylıkla cevap bulamayacağınızı belirtelim. Burada bir arkadaşınızın sizin iş yerinize emanet olarak eşya bıraktığını ya da borçlunun ailesi ile yaşadığını ve bütün eşyanın aile fertlerine ait olduğunu düşünebilirsiniz. Bu aşamada tamamen icra memurunun takdirine kalmakla birlikte, eşya için size ait olmadığını gösteren bir fatura beyan etseniz bile icra memuru yine de haciz işlemini yapabilir. Burada hangi eşya kimin mülkiyetinde konusu icra mahkemelerince değerlendirilecek konulardır. İcra memuru böyle bir durumda borçlunun eşyası gibi değerlendirdiği İcra ve İflas hukukunun 96.ve 97.maddeleri gereğince değil de hukukun 99.maddesine göre değerlendirip üçüncü şahıslara ait olduğu iddia edilen eşya dahi haciz edilebilir. Ancak eşyalar borçluya ait değilse, başkalarına ait olma durumu mevcutsa mutlaka kime ait olduğunu ve mümkünse mülkiyetliğine dair fatura gibi evrakları icra memuruna sunmalı, dosyaya bir kopyasını vermeli ve durumu icra memuruna dürüst bir şekilde anlatmalısınız. Unutmayalım ki devlet görevlisi olan memur, alacaklının hakkı olmayan bir işlem yapmasına da izin vermeyecek gerektiğinde borçlunun hakkını da savunacaktır.