Hurmanın Faydaları

/ 17 Nisan 2021 / / yorumsuz
Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları İdeal Bir Besin Potansiyel sıhhat avantajları ve varlıklı hayati besinları barındırması hurmayı derhal derhal en makul bir besin haline getiriyor. Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A Vitaminleri içeriyor. Dişlerin çürümesini engel belirleme edilen flor ve bağışıklı sistemini güçlendirerek kanser engelleyici fonksiyonu belirleme edilen Selenyum gibi minerallerde hurmalarda bulunuyor. Hurma, insan bedeninin sıhhatli ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10’dan fazla element içermektedir.

Hafızaya İyi Geliyor
Hurmalar, bağırsakta bir Vitamin A türü belirleme edilen Retinal’e dönüşen 15,6 mg Beta-karoten içerir. Yakın zaman oluşturulan bir inceleme Beta-karoten’in uzun vakitli kullanımı hafıza kayıbı gibi engelleyici avantajlar sağlayabileceğini meydana koymuştur.

Kanseri Önleyici
Hurmalarda fazla miktarda lif bulunur. (Yüzde 6,5-18). Büyük miktarda hurmayla beslenen bedevi Araplarda kanser ve kalp hastalıkları riskinin düşük bulunduğu meydana çıktı. Araştırmalar fazla lifli yiyeceklerle beslenmenin kolon, göğüs ve rahim kanseri ihtimalini düşürdüğünü gösterdi.

Hurma, betakaroten yönünden da son derece varlıklıdir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri denetim altına alarak, kanseri engelleyici özelliği vardır.

Kolesterole ve Damar Sertliğine Faydalı

Çağın hastalığı damar sertliği ve kolesterolü yok eder. Kan damarlarını yumuşatıcı tesiri vardır. Genellikle Arap ülkelerinde yaşayanların hurmadan kaynaklı kolesterole, kalp damar hastalığına ve kanser hastalığına yakalanma miktarları çok düşüktür.

Hamilelikte Hurmanın Faydaları

Doğumu basitlaştırıcı tesiri, lohusa ve bebek beslenmesinde kullanılması yaş hurmanın avantajları arasında.

Doğumu Kolaylaştırıcı
Rahim adalesini kuvvetlendirir. Bu özellik doğumu basitlaştırır. Hurma macununa 1/3’ü kadar defne tohumu öğütülüp karıştırılarak, doğuma 1 hafta kala yenmeye de­vam edilirse, doğum ağrısız ve çok basit olur.

Hurmada belirleme edilen oksitosin maddesi de, çağdaş tıpta doğumu basitlaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Oksitosin, doğumu basitlaştırıcı tesiri niçiniyle pek çok kaynakta “rapid birth” yani “hızlı doğum” ifadesiyle tanımlanmaktadır. Doğum ardından ise anne sütünü artırıcı tesiriyle bilinmektedir. Oksitosin esas olarak beyinde salgılanan, doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Doğum öncesi bedenin bütün hazırlıkları bu hormon vasıtası ile başlar. Hormonun tesiri, ana rahmini meydana getiren kaslarda ve anne sütünün salgılanmasını gerçekleştiren kas yapısındaki hücrelerde görülür. Doğum sırasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleşebilmesi için son derece önceliklidir. Oksitosin de, rahmi meydana getiren kasların çok kuvvetli bir şekilde kasılmasını sağlar. Hem de oksitosin, yeni doğmuş belirleme edilen bebeğin beslenmesi için anne sütünün salgılanmasını başlatır. Hurmanın tek başına bu özelliği -oksitosin içermesi- bile Kuran’ın Tanrı’ın vahyi bulunduğunun öncelikli bir delilidir. Tıbbi olarak hurmanın avantajlarının belirleme edilmesi fakat yakın tarihlerde olası olmuştur. Halbuki Kuran’da aşağı yukarı 1400 sene evvel Tanrı’ın Hz. Meryem’e hamilelik döneminde hurma ile beslenmesini vahyettiği bildirilmektedir.

Hamilelikte Hurma Tüketiminin Doğumu Kolaylaştırıcı Etkisi ile İlgili Bilimsel Bir Araştırma
Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde hamilelik sırasında hurma tüketiminin doğum sonuçlarına tesiri üstüne bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada doğumdan önceki 4 haftada günde 6 adet hurma tüketen 69 kadına ve hurma tüketmeyen 45 kadına ait doğum sonuçları karşılaştırılmıştır. 2011 yılında yayınlanan çalışma sonuçlarına göre;

1- Hurma tüketen anne adaylarında rahim açıklığı dikkat çekici şekilde (3,52 cm) tüketmeyenlere göre (2,02 cm) fazladır.

2- Hurma tüketen adayların % 96’sı rastgele bir tetikleyici olmadan doğuma başlarken, bu miktar tüketmeyenlerde % 76’da kaldı.

3- Prostin/oksitosin kullanımı hurma tüketen adaylarda (% 28) tüketmeyenlere göre (% 47) dikkat çekici olarak daha düşüktü.

4- Doğumun birinci evresi belirleme edilen Latent Fazı hurma tüketmeyenlerde 906 dk = 15 saat vakitrken hurma tüketenlerde bu vakit 510 dk = 8,5 saate kadar düşmüştür.

Loğusa, hurmayı yalın olarak yer, süte ıslayıp yer, bebeğe de hurma şıralı sütten yedirir. Polenli hurma macunu yapıp yer ve bebeğe de yedirir.

“Hem de doğum sırasında meydana gelen kan kayıbı, beden şekerinin düşmesine sebep olur. Hurma bedene yine şeker girişinin sağlanması yönünden önceliklidir ve tansiyon düşmesini de engeller. Kalori değerinin çok fazla olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun belirleme edilen kimseler için özellikle çok yararlıdır. Bu bilgiler, Tanrı’ın Hz. Meryem’e, hem kendine enerji ve canlılık verecek hem de bebeğin tek besinsı belirleme edilen sütün meydana gelmesini sağlayacak “hurma”dan yemesini bildirmesindeki hikmetleri meydana koymaktadır. Mesela hurma, insan bedeninin sıhhatli ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10’dan fazla element içermektedir. Bu amaçla bubugünümüzde bilim adamları, insanın yalnızca hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedirler.1 Bu konuda tanınan uzmanlardan biri belirleme edilen V. H. W. Dowson ise, bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir.

İktidarsızlığa iyi geliyor
Klasik tıp uygulamalarında hurmalar afrodizyak olarak da kullanılır. Hurma palmiyesi poleni birtakım ülkelerde iktidarsızlık için kullanılır. Deney hayvanlarında oluşturulan incelemeri göre hurma özleri sperm adedi ve hareketliliğini artıyor. İnsanlardaki avantajlarını belirleme edebilmek için daha kapsamlı incelemeri gereksinim duyuluyor.

Yüksek öğretim enstitüleri etkinlikleri konusu ile ilgili geleneksel ilaçların biyolojik değerlendirmesine yakın zaman yükselen bir ilgi gösteriyorlar. Halk tıbbının sık sık uygulandığı Fas’ta geleneksel tıp bitkileri üstüne detaylı incelemeler ve çalışmalar yürütülüyor. Modern tıp olmasına rağmen, classic ilaçlar (örneğin hurmaların diyabet ve fazla tansiyon’da kullanılması) Fas’ın uzak toplumlarında vakitgelen olarak kullanılıyor.

Kandaki Şekeri Artırmıyor
2003’te oluşturulan bir çalışma hurmaların glisemi (kandaki şeker miktarı) dizininin düşük bulunduğunu meydana koydu. Bunun manası kan şekeri ve ensülin seviyelerinde düşük oynamalara niçin olmaları. Çalışmadaki bilim adamları hurmaların şekerli olmasına rağmen şeker hastaları için zarar vermeyen bulunduğunu söylüyorlar. Yine de şeker hastaları hangi meyvelerin onlar için makul bulunduğunu öğrenmek için mutlaka doktorlarına danışmalılar.