Her Gün Bir Avuç Fındık Yemenin Faydaları

/ 10 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Her Gün Bir Avuç Fındık Yemenin Faydaları

İçerisinde fazla oranlarda magnezyum olduğundan dolayı da kemik sağlığına iyi gelir. Günde bir avuç fındık tüketimi vücudun gereksinim duyduğu magnezyumu karşılamaktadır. Kemik erimesine engel olur.

Kas ağrıları ve kramplara iyi gelir. İçindeki kalsiyum ve magnezyum nedeni ile kas ağrılarına ve kramplara iyi gelir. Bu vitamin eksikliğinde oluşan kas ağrıları ve kramplar için harika tedavi yöntemlerindendir. Özellikle çiğ fındık tüketimi bu açıdan oldukça yararlı olacaktır. Kansere karşı koruma konusunda harikadır. Kanser engelleyici hücrelere sahiptir. İçindeki E vitamini nedeni ile de kanser önleyici, koruyucu ve tedavi edicidir. Bağışıklığı kuvvetlendirir. Fındık bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir ve diğer yandan da kansızlık riskini azaltır. Ateş, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı savaşır.

Kalp ve damar sağlığını koruma konusunda destek olur. İçindeki E vitamini kalp ve damar sağlığını korumakta destek olur. Aynı zamanda da çiğ fındık kalp krizi riskini engelleyici özelliği de vardır.

Sinir sistemine oldukça fayda sağlar. B6 vitamini içerdiği için sinir sisteminin doğru işlemesine destek olur. Fakat çiğ fındık, kavrulmuş fındıktan daha çok yararlıdır. Diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur. Zengin lif kaynağına sahip olan fındık, kan şekeri seviyesini dengeler ve diyabet riskini ortadan kaldırmaya destek olur. Beyin sağlığını korumaya destek olur. Zengin aminoasitlerden zengin olduğu için psikolojik ve zihinsel olarak kişinin kendini daha iyi hissetmesine destek olur.

Kötü kolesterolü düşürür. Fındık, kötü kolesterolü düşürür. Düzenli olarak tüketilirse büyük fayda sağlayacaktır. Yaşlanmayı geciktirir. Zengin antioksidanlar nedeni ile de cilde zarar verebilecek her türlü zararlı maddeden kişiyi korur, cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. E vitamini sayesinde de ölü hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Cilt daha sağlıklı ve genç bir görünüm elde eder. Kilo vermek isteyenler için harikadır. Zengin lif deposuna sahip olduğu için kişileri tok tutar. Öte yandan da kabızlığı önler ve bağırsak faaliyetlerine yardımcı olur.