Hangi Gitar Başlangıç İçin Uygundur

/ 23 Ağustos 2019 / / 1 Yorum
Hangi Gitar Başlangıç İçin Uygundur

Gitar, müzik aleti çalmak isteyenler arasında en popüler ve ulaşılması en kolay enstrüman türevlerindendir. Bir çok müzik dalının olmasa olmazı olan gitar, kendi içinde de farklı müzik dallarına hitap edebilecek özellikler taşıyan ve farklı renkte tınılara sahip çeşitleri bulunan geniş çaplı bir enstrüman grubu olarak da düşünülebilir.

En çok karşılaştığımız gitar türleri:

KLASİK GİTAR

 Klasik müzik dalında ün sahibi ve harmoni kabiliyetli bir enstrüman oluşu, batı kökenli enstrüman oluşu klasik gitar grubunu hala günümüzde popüler kılıyor. Klasik müzik, pop müzik ve Latin kökenli müzik dallarında sıkça karşımıza çıkıyor. Genel olarak tırnakla çalınır ve gövdesi sol bacak üzerine konularak ve oturarak çalınır. Telleri misina ağırlıklı olup 3 bam teli metal sarmalı, genelde 6 telli çalınan enstrüman olarak bilinir.

BASS GİTAR

 Bass gitar, bass tınılarını notalarla buluşturan ve müzik dinlerken derinlik ve doygunluk veren, günümüzde neredeyse tüm müzik türlerinin olamasa olmazı bir enstrüman haline gelmiştir. Genel olarak 4 telli olup tırnakla çalınan, pozisyonu ayakta bir askı aparatıyla kullanılan bass gitar, diğer gitar türlerine göre daha uzun saplı ve oldukça kalın telleriyle farklılık gösterir.

ELEKTRİK (ELEKTRO) GİTAR

 Genelde sert tınılarıyla bilinen elektik gitar rock müzik ve özellikle metal müzik dalının en popüler enstrüman türüdür. Gelen olarak 6 teli bulunur ve tamamı metal yapılıdır. Telleri diğer gitar türlerine göre en ince ve esnek olup bass gitar gibi ayakta pozisyon alınarak ve pena kullanılarak çalınan, pedallar gibi efekt cihazları eklenerek ses tınıları renklenen ince kasalı bir enstrüman biçimidir. Ülkemizde kulaktan dolma olarak klasik gitarla başlanıp daha sonra elektrik gitar çalınması gibi şeyler duyulması mümkün olduğu kadar ilginçtir. Elektro gitar sap, tutuş, tel yapısı, tını ve tarz hatta pena ile çalınmasıyla klasik gitardan çok farklı bir enstrüman, farklı bir müzik aletidir.

AKUSTİK GİTAR

 Yapı itibariyle klasik gitara benzetilen akustik gitar, daha çok rock müzik tarzı tınıları, sap yapısı, tel yapısı gibi unsurları ile elektrik gitar benzerliği daha fazladır. Telleri kalın ve sert olduğu için daha en yorucu fakat akustik anlamda da en gür sese sahip bir gitar olup kasa farklılıklarına göre ses gürlüğü değişiklik göstermesi mümkündür. Sesi sakin bir derinlik veren akustik gitar akustik cover parçalarda fark edildiği gibi parçaların daha çok duygusal yönlerini ön plana taşır.

 Kısaca belli başlı gitar türlerini tanıdığımıza göre enstrüman seçiminde müzik tarzı ön plandadır. Yani hangi müzik tarzına daha duyarlıysanız gitar seçimini tam olarak bu yönde yapmalısınız. Örneğin metal müzik ile ilgilenip metal müzik çalmayı, rock müzikteki sert tonları yakalamayı düşünürseniz elektro, bass tınıları ilginizi çekiyor ve dinlediğiniz müzikteki bass tınılarına odaklanıyorsanız bass gitar ile başlamalısınız.

Hangi Gitar Başlangıç İçin Uygundur (1 Yorum)

  1. bende bu tanıyı bir hocadan aldım aynı fikirdesiniz ve daha çok aydınlanmamı sağladınız teşekkür ederim