Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılabilir?

/ 9 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılabilir?

Kürtaj istenmeyen hamileliklerde yapılan rahim içerisindeki ceninin çeşitli uygulamalarla alınması işlemidir. Bu uygulama ise sadece istenmeyen gebeliklerde değil düşükten sonra içeride kalan gebelik parçalarını almak, ölü gebelik, boş gebelik gibi durumlarda da tedavi amaçlı da kullanılan bir yöntemdir. Bazen bu işlem ”Dilatasyon ve küretaj” olarak da adlandırılır. İşlem öncesi dar olan rahim ağzının çeşitli yöntemler ile genişletilmesine ‘dilatasyon’ denir. Genişleyen rahim ağzından içeriye girilip rahim içinden küret denilen aletlerle temizleme ya da parça alınmasına da kürtaj adı verilir.

18 yaşından küçük ve evli olan kadınlar eşlerinin de imzası alınarak bu işlemi yaptırabilirler. 18 yaşından büyük ve bekar kadınlar ise sadece kendi rızaları ile bu uygulama ile kürtaj yaptırabilirler. İstemli olarak gebeliğin aldırılması, sonlandırılması ülkemizde yasal olarak ancak 10 haftalığa olabilir. 10 haftadan büyük gebeliği olanlar ise sadece bebekte ciddi bir problem ile karşılaşılıp annenin hayatını tehlikeye sokması durumunda kurul kararının da onayı ile kürtaj yapılabilir.

Tanı Amaçlı Kürtaj Nedir?

Şiddetli ve farklı bir vajinal kanama ile karşılaşıldığında tanı koymak amaçlı kürtaj yapılabilir. Menopoza girmiş kadına üzerinden 1 yıl geçmiş olsa dahi vajinal bir kanama görülürse yine bu yöntemi uygulanabilir. Her bayanın yaptırması gereken smear tarama testinde, kanser öz hücreler görülürse alınan parça patoloji bölümüne incelemeye alınır.  Mikroskobik aletler alınan parça detaylı olarak incelemeye alınır. Sonrasında rahim içi hiperplazi dediğimiz çok büyük kalınlaşma, polip dediğimiz et parçaları ya da kanser gibi hastalıkların tanısı konulabilir ve duruma göre tedavi belirlenir.

Tedavi Amaçlı Kürtaj Nedir?

Rahimde bir problem ile karşılaşıldığında rahim içinde istenmeyen sorunlarda tedavisi ve temizlenmesi işlemidir.

  • Düşükten sonra kalan parçaların temizlenmesinde yapılabilir.
  • Anormal gebeliklerde oluşması durumunda rahmi boşaltmak amacıyla yapılabilir.
  • Doğum sonrası anne rahminde içeride kalan parçaların kanamaya sebep olmaması için temizlenmesinde uygulanmasında yapılabilir.
  • Kanser teşhisi konulmasa bile rahimde bazı zararsız tümörlerin çıkarılmasında kürtaj uygulaması yapılabilir.