Gençler Cep Telefonlarını Ne Kadar Kullanıyor

/ 11 Mart 2019 / / yorumsuz
Gençler Cep Telefonlarını Ne Kadar Kullanıyor

Cep telefonları ilk kullanılmaya başladıkları zamanla karşılaştırıldığında günümüzde asıl amacının çok dışında kullanılmaya başlandığı görülmekte. Özellikle sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması telefon üreticilerinin de cep telefonlarını sosyal medya odaklı olarak üretmeye yöneltti. Bugün sesli iletişimin dışında daha çok sosyal medya ve internet odaklı bir kullanım söz konusu.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri arasında bir anket yapıldı. Yapılan anketin amacı gençlerin bir gün içinde cep telefonlarını ne kadar kullandıkları hakkında fikir edinmekti. Anket sonucunda ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Bir üniversite öğrencisi 24 saatinin 107 dakikasını cep telefonu kullanarak geçiriyor.

Anket sonuçları sadece bu kadarla kalmayarak, gençlerin telefonlarında en çok hangi uygulamaları kullandıkları hakkında da kapsamlı bir fikir verdi. Buna göre gençlerin telefonlarında en çok kullandıkları uygulamanın Instagram olduğu ortaya çıktı. Gençler, 107 dakikanın 56 dakikasını başta Instagram olmak üzere Facebook, Twitter ve Snapchat üzerinde geçiriyorlar. Bunların dışında 47 dakika Whatsapp ve 21 dakika da Youtube üzerinde vakit geçiren gençler her gün ortalama 13 dakika telefonlarından müzik dinliyorlar.

Elbette telefonlarından sadece Internet ve sosyal medya da vakit geçirenlerin yanında oyun oynayanlar da var. Üniversite gençliği 24 saatlik bir zaman dilimi içerisinde 15 dakika boyunca cep telefonları üzerinden oyun oynuyorlar. Geçen yıl yapılan ankete göre bu yıl yapılan anket sonucunda Instagram’da harcanan süre 18 dakikadan 56 dakikaya, Youtube üzerinde geçirilen sürenin de 4 dakikadan 21 dakikaya çıktığı anlaşıldı.