Gayri Nakdi Kredi Nedir?

/ 15 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Gayri Nakdi Kredi Nedir?

 Kredi terimi kullanıldığında ilk olarak para ihtiyacını karşılamak için bankalardan aldığımız nakit para olarak akla gelir. Ancak kredi denildiğinde sadece nakit para değildir. Krediler iki türlüdür. Birincisi nakdi krediler, ikincisi ise gayri nakdi kredilerdir. Nakdi kredileri herkes tarafından bilinen ihtiyaç, konut ve taşık gibi çeşitlerin olduğu kredi türüdür.Buna karşı olarak gayri nakdi krediler hakkında birçok kişi herhangi bir bilgi sahibi değildir. Bunun genel sebebi ise nakdi kredilerin bireysel veya kurumsal olarak herkese verilmesi ancak gayri nakdi kredilerin ise sadece şirketlere özel kredi türü olmasıdır. Bu sebeple bireysel müşteri olan kişiler gayri nakdi krediler hakkında pek birşey bilmezler. Ticarette mal ve hizmet alış verişini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için oluşturulan gayri nakdi krediler, bankaların şirketlere sunmuş olduğu en büyük avantajlardan biridir.

 Gayri Nakdi Kredi Nedir?

 Gayri Nakdi Kredi, çeşitli bankalar tarafından şirketlere sağlanan krediler bütünüdür. Mal veya hizmet satın almak isteyen bir müşteri, peşin ödeme yapmak istemezse gayri nakdi kredi avantajlarından faydalanacaktır. Bununla beraber vadeli alışverişlerde oldukça artık gösterecektir. Anlık olarak toplu bir nakit çıkışına gerek kalmadan, rahat bir şekilde şirket ve alacaklı kişi arasında güvenli bir yol izlenmiş olur. Bankalarda gayri nakdi kredi türlerinden kendi belirlediği komisyonları tahsil ederek para kazanmaktadırlar

 Gayri Nakdi Kredi Türleri Nelerdir?

 Akreditif

 İthalat ya da ihracat terimleri için oldukça büyük önem taşıyan akreditif, gayri nakdi kredi türleri arasında yer alır. Uluslararası ticaret için oldukça değerli olduğunun altını çizebiliriz. Akreditif bu ad dışında kredi mektubu, vesaikli kredi ya da vesaik gibi adlarla da söylenebilir . Bu sistemin işleyişi ise, ithalatçı ülkedeki banka ile ihracatçı ülkedeki bankalar arasında işlemler gerçekleşir ve ithalatçı ülkedeki şirkete ait banka ödeme yapacağını taahhüt eder

 Teminat Mektubu

 Teminat mektubu, gayri nakdi krediler arasında en bilinen ve tercih edilen kredi türlerinden biridir. Teminat mektubuna sahip kişi bankanın vermiş olduğu ödeme garantisi ile mal alımını gerçekleştirebilir. Belirli bir düzende veya metinde yazılan mektupta yerin adı, ücret tutarı ve tarih gibi alanlar yer alır.

 Doğrudan Borçlanma Sistemi (DBS)

 Banka tarafından müşteriler için bazı teminatlar verilmektedir. Bu teminatların tümü gayri nakdi limit ismiyle değerlendirilir. Bunlardan biri ise doğrudan borçlanma sistemidir. Bu sistem yuriçinde mal alım veya satımında kullanılır.

Bu yazımızda sizlere gayri nakdi kredi nedir? adlı soruya cevap verdik.