Fındığın Faydaları Nelerdir?

/ 13 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Fındığın Faydaları Nelerdir?

Nemli ve humuslu topraklarda yetişen fındık, huşgiller ailesinin Crylus cinsini oluştan ağaç ve çalı türleri olarak bilinirler. Yılda ortalama 1000 ve 2000 mm arası suya ihtiyaç duyar ve ılıman iklimde üretilmesi daha doğrudur. Magnezyum, çinko, potasyum, demir ve kalsiyum açısından zengin bir içeriği barındıran fındık sahip olan fındığın faydaları saymakla bitmez. İşte fındık yemenin faydaları üzerine makalemiz, inceleyebilirsiniz.

Ülkemiz de üretilen fındığın dünya üretimine oranı hemen hemen yüzde %65’tir. Türkiye de yetiştirilen ise yaklaşık yüzde %80’i Giresun, Ordu ve Trabzon gibi Karadeniz Bölgesi şehirlerinde yetiştirilir. Aynı zamanda da Fındık yetiştiriciliğinde de ikinci sıra ise Marmara bölgesindedir. Fındık alımı yapan global şirketler üretimin Türkiye tekelinden çıkarak fındığı daha az fiyatlarla alarak Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelerdeki yetiştiricilere teşvik politikaları yapılmaktadır. Diğer yandan fındığın faydaları çok fazladır bitmez. İşte fındık yararları ve merak ettiğiniz tüm bilgiler.

Fındık Nerelerde Yetiştirilir?

Fındık hem yağı hem de yemeklerde birçok alanda kullanılabilen, ekonomik açıdan oldukça önemli bir bitkidir.

Fındık Kullanım Alanları

Fındık içinin kullanım olarak da başı çikolata endüstrisi çekerken dondurma, kek, pasta, şekerleme ve bisküvi gibi besin gıdalarında yapımında fındık tercih edilir. İç piyasa ve ihracatta değerlendirilemeyen fındıklardan ise yağ üretilir. Diğer yandan yaş ve kuru formda çerez olarak tüketimi de tercih edilmekte ve üretilmektedir.

Fındık Yağı Nerelerde Kullanılır?

Rafine edilen fındık yağı yemeklik yağ şeklinde, ilaç ve kozmetik sanayisinde çok değerli ve sık olarak kullanılmaktadır.  bu açıdan da fındığın yağının çıkarılması uygulamasında elde edilebilen küspe zengin bir protein kaynağıdır ve hayvan yemi sanayisinde kullanılır.

Fındığın Yararları

  • Magnezyum, çinko, potasyum, demir ve kalsiyum açısından bol olan fındık içeriğe sahip olan, E ve B vitaminleri. Öte yanda protein değeri de oldukça zengindir.
  • Enerji kaynağıdır, vücudu dirençli hale getirir.
  • Zihinsel ve fiziksel yorgunlukları ortadan kaldırır. Kalp ve damar sağlığına fayda ve destek olur.
  • Ceviz ve badem gibi kalp ritmini düzenler, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  • Düzenli olarak tüketildiği takdirde kalp krizi riskini azaltmaya destek olur.
  • Sağlıklı kemik gelişimini destekler, anemi tedavisine destek olur.
  • Hamilelik döneminde tüketilen fındık, annenin mineral gereksinimi karşılar.
  • Varislere iyi gelir, cildi güzelleşmesine yardımcı olur.
  • Cinsel gücün artmasını destek sağlar.

Fındığın Aşırı Tüketimi

Fındığın aşırı yenmesi sağlık açısından riskli durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tıpkı diğer kuru yemişlerde olduğu özellikle ambalajlı bir halde satılan fındıkları satın almadan önce son tüketim tarihi kontrol edilmelidir. Sıklıkla yaşanılan alerji tiplerinden biri de fındık alerjisidir. Fındık ve benzeri kuru yemişlerin fazla oranda derecede tüketilmesinden dolayı çeşitli alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bundan dolayı da   reaksiyonlar sonucunda solunum yollarını etkileyen burun akıntısı, öksürük gibi hastalıklar da ortaya çıkabilir. Fındığa karşı gelişen alerjinin klinik belirtileri ise; yanak mukozasının kabarması, egzama, ishal, bulantı, dudaklarda şişme olarak belirtilmiştir.

Yine aşırı derecede yenildiği takdirde solonum yollarında hırıltı ve nefes darlığı gibi sıkıntılarına ortaya çıkmakta.  Ayrıca boğazda şişmeye neden olması da olasıdır. Divertikül problemi bulunan kişilerin fındık tüketmeleri tercih edilir. Fındık, bu hastaların tedavi sürecinde kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir. Yağlı bir yemiş olan fındık, aşırı derecede tüketildiği takdirde kilo sorununu tetikler.