Fazla Kahve İçmenin Yan Etkileri

/ 12 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Fazla Kahve İçmenin Yan Etkileri

Vücuda giren fazla kafein oranı vücudu olumsuz yönde etkilemektedir. Şimdi siz vazgeçemediğiniz kahvenizden nasıl içmeden duracaksınız. Eminim yan etkilerini okuduğunuzda siz artık tüketmek istemeyeceksiniz.  O zaman başlayalım kahvenin yan etkilerine. Sık sık kahve içmenin yan etkileri insanlar üzerinde merak ediliyor. Fakat günlük olarak 3 bardaktan çok kahve içmenin zararları vardır. Makalemizin devamında sık kahve tüketmenin yan etkilerini inceleyebilirsiniz.

Fazla Kahve İçmek Kalbi Nasıl Etkiliyor

Fazla kahve içmek kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Bu açıdan da çok fazla kahve içmemelisiniz. Kahvenin içerisindeki kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları ve taşikardi rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

Fazla Kahve Tüketimi Tansiyonu Nasıl Etkiliyor

 Fazla kahve tüketmek tansiyonu olumsuz yönde etkilemekte. Yapılan istatistiklere göre kahvenin tansiyon üzerinde de olumsuz etkilerinin olduğunu belirtmişlerdir. Düzenli olarak günde 4-5 bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldiği gözlenmiştir.

Fazla Kahve Tüketimi Mideyi Nasıl Etkiliyor

Kahve, mide de ülser gibi mide problemlerine sebep olmuyor. Fakat var olan mide rahatsızlıklarının daha da artmasına neden olmaktadır.  Çünkü kahve mide asitlerinin artmasına sebep oluyor.

Fazla Kahve Tüketimi Şeker Hastalarını Nasıl Etkiliyor

Kahvenin, şeker hastalığına etkileri üzerinde halen net olarak bir açıklama yapılmamıştır. Fakat bilim adamına göre yemek zamanlarında artan kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkiliyor. Bu açıdan da bilim adamları Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmediğini konusunda görüşlerini bildirmiştir. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu belirtmişlerdir.

Fazla Kahve Tüketimi Su Kaybına Neden Olmakta

Fazla kahve tüketmek konusunda su kaybı yaşanmasında henüz bir kanıt yok.  Fakat Uzmanların bir çoğunluğu kahvenin vücutta sıvı kaybına sebep olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu belirtmişlerdir.

Kahve Tüketiminin Migreni Nasıl Etkiliyor

Kahve uzun zamanlardan bu yana migreni olumsuz yönde etkileyen uyarıcıların başında gelmektedir. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini etkileyerek migrene sebep olduğu, araştırmalarda belirtilmiştir. Henüz aksi bir görüş ortaya çıkmadı.

Kahve Tüketimi Vitamin Ve Mineral Eksikliğine Yol Açmakta

Fazla tüketilen Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyor. Bu nedenle de kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına sebep oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini ortaya çıkarıyor.

Fazla Kahve Tüketimi Hamile Olmayı Geciktiriyor

Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkileyerek hamile olmayı geciktirmektedir. Bu açıdan da günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü fazla oranda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor.

Fakat bu konuda şaşırtıcı bir başka çalışma sonucu daha var. Her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere göre daha güçlü spermleri olduğunu belirtmişlerdir. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini savunmaktalar.

Kahve Tüketimi Hamileliğe Etkisi

Kafeinin anne karnındaki bebeği olumsuz yönde etkilemektedir. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu açıklamışlardır.

Kahve Tüketimi Kanseri Nasıl Etkiliyor

Yeşil ve siyah çay gibi, kahve de antioksidanlar yer almakta. Bu da kansere neden olan hücrelerin çoğalmasını engelliyor.

Kahve Tüketimi Baş Ağrılarını Etkiliyor

Migreni olumsuz yönde etkileyen kahve, baş ağrısına iyi geliyor. Baş ağrısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri barındıran kahve, ağrı kesicilerle karşılaştırıldıgında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili oluyor.