Evde Saksıda Nane Nasıl Yetiştirilir?

/ 30 Nisan 2020 / / yorumsuz
Evde Saksıda Nane Nasıl Yetiştirilir?

Evde saksıda nane yetiştirmek oldukça kolay. Sadece az bir bakım yaparak herkes de olduğu gibi sizlerde evinizde çok rahat bir şekilde nane yetiştirebilirsiniz. Balkonunuzda ferah kokusu ile sizi mest edecek.

Nane Nasıl Yetiştirilir?

Nane, yetiştirmesi çok basit ve pratik bir bitkidir. Nane yapraklarını birbirilerinden ayrı saksılar içine koyduğunuzun bilincinde olun, çünkü naneler büyümeye başladıklarında bol miktarda alan kaplayacaklar. Nane tohumları kullanabilir veya var olan bir yaprağı yeniden dikebilirsiniz. İkinci seçeneği de tercih edebilirsiniz hızlı olumlu sonuçlar verir. Nane yetiştirmek için, 30-40 santimetre genişliğinde su tutan bir kap, saksı toprağı ve nane bitkisi kullanın. Nanenin güneş ışığı alan bir alana ve kurumaması için düzenli suladığınızdan emin olun.

Nane Kullanımı

Nane, birçok alanda yemeklerde, içeceklere koku verici olarak, kozmetik olarak tercih edilmektedir. Aşçılar naneyi yemek dünyasında da yaygın olarak kullanılır. Sindirimi destekleyerek sindirim problemi yaşayanlara destek olur. Aynı zamandan, hazımsızlık ile başa çıkmanıza destek olur. Sindirim sisteminizin işleyişini iyileştirmek için her yemekten sonra nane çayı hazırlayıp tüketebilirsiniz. Nane baş ağrısı ve bulantıyı olumlu yönde etkiler. Migren ve baş ağrıları, çeken kişi düzenli olarak nane tüketerek bu hastalıklardan kurtulabilir. Güçlü kokusu ve tadı sebebi ile zihnin açılmasını sağlar. Alnınızı ya da burnunuzu nane yaprağıyla ovun ve baş ağrınızın geçeceğini far edeceksiniz. Hıçkırığı kesemiyorsanız akciğerlerimizde ve karnımızda fazladan hava olduğunda dolayı nane suyu tüketerek giderebilirsiniz.

Bayanların meme ve meme başında hassasiyet, ağrı ve rahatsızlık gibi emzirme ile ortaya çıkabilen rahatsızlıklarında nane yaprağı ile ovarak ya da nane çayı içerek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Nane faydalarını kanıtlayan birçok çalışma var, bu yüzden bunu tercih etmelisiniz. Belleği İyileştirir. Nane konusunda bilimsel araştırmada gösterildiği üzere, nane aromaterapide çok iyi işlev gördüğünden dolayı ve düşünme ve ezberleme yapan kişilere yardımcı olur. Nane unutkanlığınızı ortadan kaldırır. Bu sebeple kendinize bir nane çayı hazırlayın ve düzenli olarak içmeye çalışın. Eviniz ve siz daha enerjik hissetmenize yardımcı olacak.

Tavsiye

Aç Karnına Su İçmenin Etkileri