Evcil hayvanlarınız için evde doğal kene ve pire tozu yapımı

/ 4 Temmuz 2019 / 2 views / yorumsuz
Evcil hayvanlarınız için evde doğal kene ve pire tozu yapımı

Evcil hayvanlarımız ve sadık dostlarımız özellikle yılın belirli dönemlerinde çok yoğun olmak üzere yıl boyunca kene ve pire saldırısı ile karşı karşıya kalırlar. Hepimiz dostlarımızın acı çekmesine ve kaşınmasına dayanamadığımız için hemen veterinere koşar ve kimyasal ilaçlar ile dostlarımızın daha sağlıklı ve daha konforlu bir hayata sahip olması için çabalarız. Pireler ve keneler hayvanların kolay ulaşamayacakları bölgelere yuvalanarak dostlarımızın daha fazla acı çekmesine neden olurlar. Keneler, insan sağlığını da ciddi bir şekilde tehdit eden, ölüme kadar götürebilen canlılarken pirelerise bir nebze risk oranı daha az olan canlılardır. Pireler hayvanlardan insanlara, evdeki eşyalara kadar geçebilen ve ısırdığında cildinizde kabarıklıklar oluştururlar. Her iki canlı türü de dostlarımız kadar bizler içinde risklidir. Bu nedenle kimyasal ilaçlar yerine çok daha etkili ilaçları evde kendimiz yaparak kullanabilir ve dostlarımızın bu canlılardan uzak kalmasını sağlayabiliriz.

1 ) Okaliptus yağı; anti- septik özelliği olan okaliptüs yağı doğal bir böcek kovucu olarak bilinir. Okaliptus yapraklarının havan içinde ezilmesi ile elde edebileceğiniz ve yoğun bir koku salgılayan okaliptüs yağını hayvan dostlarınızın tüylerine sürerek kenelerin ve özellikle pirelerin uzak kalmasını sağlayabilirsiniz. Antiseptik özelliği olmasından dolayı hayvanların cilt yaralanmalarında da kullanabilirsiniz.

2 ) Civanperçemi tozu; Pirelerin saldırılarından korunmak için en basit ve en ekonomik yöntem olarak bilinen civanperçemi tozunu civanperçemi otunun kurutulup iyice çekilmesi ile elde edebilirsiniz. Anti enflamatuar özelliğe sahip olmasından dolayı ağrı giderici özelliği de vardır.

3 ) Neem tozu; Neem ağacının kuru kabuklarından elde edebileceğiniz neem tozu dostlarımızı pirelerden, kenelerden, böceklerden ve diğer zararlı canlılardan korur. Pudra şeklinde hayvanların tüylerinin üzerine serpilen neem tozu, dostlarımızın çok rahatsız oldukları sivrisinek ve karasinek gibi canlılardan da kurtulmasını sağlayan çok önemli bir tozdur.

4 ) Diomatik toprak; Yumuşak, silisyum bakımından çok zengin olan diomatik toprak evcil hayvanlar için çok yararlıdır. Ciltlerin nemli kalmasını sağlayan ve yaydığı koku ile zararlı canlıları uzaklaştıran diomatik toprak şu şekilde hazırlanır:

20 gram okaliptüs yağının içine yarım bardak civan perçem tozu ve bir bardak yumuşak silisyumlu toprağı ekleyerek iyi karıştırıyoruz. Kapaklı bir kavanozun içine koyup iki gün bekletin. İki sonunda yoğun bir kokuya sahip, silisyum açısından çok zengin nemli bir toprak elde edersiniz. Hayvan tüylerine ters yönde tarayarak bu toprağı iyice yedirin. Bacak aralarına, karnına ve boyun altı bölgelerine bu topraklardan sürdüğünüzde dostlarınızı tüm zararlı canlılardan korumuş olursunuz.  

5 ) Pire tozu; evinizde yapabileceğiniz pire tozu için aktarlardan 20 gram karahindiba tozu, 20 gram civan perçem tozu ve 10 gram meşe odunu külünü karıştırarak elde edebilirsiniz.  Elde ettiğiniz karışım size kötü kokacaktır ancak sadık dostlarınız için normal bir koku olduğundan etkilenmeyeceklerdir Tüylerin arasına yedirerek sürdükten sonra pirelerin ölü olarak düştüğünü görebilirsiniz.

Sadık dostlarımız için farklı bir yöntem ise  pire tasması yapmaktır. Yukarıda saydığımız bu karışımları ve yağları pamuklu bir kumaşa yedirerek tasma olacak şekilde kullanabilirsiniz. Evde kendinizin yaptığı pire tasması hazır satılanlara göre daha etkili ve daha uzun ömürlü olacaktır.