Erkeklerde Kaç Yaşında Çocuk Sahibi Olmak Gerekir

/ 14 Ocak 2021 / / yorumsuz
Erkeklerde Kaç Yaşında Çocuk Sahibi Olmak Gerekir

Erkeklerde kaç yaşında çocuk sahibi olmak gerekir Anne olmak için biyolojik olarak vakit vardır. Bu aynı şekilde babalarda da vardır. Peki erkeğin baba olmak için biyolojik saati ne zaman var mı? Bayanlardaki menopoz gibi olmasa da erkeklerin de yaşlanmayla birlikte üreme işlevlerinde zamanla azalma ve sperm de eksilme bozulmalar ortaya çıkabilir. 40 yaşın üzerinde çocuk sahibi olmak ileri yaşta baba olmak anlamına gelir. Yurt dışında sperm bankalarının, sperm donasyonu için 50 yaşın ütündeki erkekleri kabul etmemeleri de erkeklerin sperm kalitesinin ileri yaşta düşmesine geçmesinden olduğu açıklanmıştır. Peki erkekler yaşlandıkça fonksiyonel olarak hangi değişimler ortaya çıkar?

Erkeklerde Kaç Yaşında Çocuk Sahibi Olmak Gerekir

  • Testosteron seviyeleri 40 yaşının üzerinde yılda yüzde 1 azalma yaşanır.
  • Sperm üretimi kısmen aynı seviyede devam edebilir.
  • Sperm hareketliliği yıllar içerisinde düşer.
  • Meni yoğunluğunda düşme yaşanır.
  • Sperm DNA hasarı, yaşlanmayla birlikte hızla artış gösterir.

 

Normal bir erkekte her kalp atışı ile 1000 spermin üretildiği hesaplanmıştır, bu yoğun sperm üretimindeki kalite kontrolü yaşlanmayla birlikte olumsuz etkilenir. Sperm kromozomal anormallikleri fazla olmaya başlar, özellikle seks kromozom X ve Y kromozom anomalilerinin artışı yaşanır. Çocuklarda XXY Klinefelter sendromu veya XYY sendromu görülme oranı artar.50 yaşının altındaki erkeklere göre oranla iki kat fazla düşük oranı 32 haftanın altında erken doğum olasılığı ve çocuk ölümlerinde genç erkek eşlere göre 2 kat artış görülür.

Döllenme ve gebeliğin oluşması olsa bile sağlıklı olarak gebeliğin devamı açısından ileri erkek yaşı gebelikleri de başarısız olurlar. Daha önemlisi son yıllarda yapılan çalışmalar ileri yaşta baba olanların çocuklarında büyüme çağında ve ileri yaşlarda bazı kognitif (bilişsel) bozuklukların örneğin şizofreni (5 kat), otizm (4 kat), bipolar bozuklukların (2 kat) ve dikkat eksikliğinin fazla olduğu gözlenmiştir.

Tabii ki 40 yaşına ulaşmadan çocuk sahibi olmak için doğru insanı bulmak gerekir. Erkeklerinde biyolojik saatinin olduğunu bilmeli ve 40’lı yaşları beklemeden çocuk sahibi olmayı tüm uzman doktorlar önermekteler. Her ne kadar genel olarak risk çok yüksek değilse de genç erkeklerle kıyaslandığında bu riskin çok arttığı açıklanmıştır