Eklem Çıtlaması Neden Olur?

/ 8 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Eklem Çıtlaması Neden Olur?

Pek çok insan, eklemlerinin yaşlandıkça daha fazla ses çıkardığını ifade eder. Aslında bu doğru bir yaklaşım. Yaşlandıkça kıkırdağın bir kısmı normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak yıpranır ve bu da eklemlerinizin daha çok çıtlamasına neden olur. Yaşlı bireylerin eklemleri genç insanlara göre biraz daha pürüzlüdür ve bu da sürtünerek daha fazla çıtlamasına sebep olur. Ayrıca da sıra eklem çıtlaması, otururken, uyurken ve diğer hareketlerinizde vücudunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olarak bu sesin çıkmasına neden olabilir.

Örnek verecek olursak spor salonunda, ağırlık kaldırma veya şınav gibi tekrarlayan egzersizler yapıyorsanız, kolunuzu veya bacağınızı her çevirmenizde ise bir çıtlama veya yumuşak bir sürtünme sesi çıkabilir. Bu konuda endişe etmenize gerek yok aslında. Bu ses genellikle bir kasın sıkı olduğunu ve kemiğin etrafında sürtünmeye sebep olduğunu gösterir. Ses ayrıca kemiğin üzerinde sürtünen tendonlardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu açıdan da buna bağlı olarak da hafif gerilmeyi deneyin bu şekilde sürtünme azalmalı veya kaybolmalıdır. Diğer yandan da en gürültülü eklem omuzdur. Bunun nedeni ise omuzlarda çok fazla hareketli parça ve kemikler üzerinde hareket eden pek çok tendon olmasıdır.

Çıkan Ses Nedir?

Eklemlerinizi kırdığınızda sesin, eklem yerlerinde doğal olarak ortaya çıkan nitrojen kabarcıklarının sıkıştırılmasından geliyor. Ayrıca bu ses, eklemden salınan gazın sesi olup kavitasyon denen bir harekettir. Yani ses endişe verici korkutacak bir durum olmadığını ifade etmek iseterim. Gıcırdayan eklemlerden kaçmanın bir yolu gündüz olabildiğince kalkıp hareket etmektir. Hareket etmek bir nevi losyon işlevi görecektir. Ne kadar çok hareket ederseniz, vücudunuz o kadar fazla yağlanır. “Otururken veya uzanırken, eklemlerdeki sıvı hareket etmez bu da paslanmaya neden olur. Ne kadar aktif olursanız, eklemleriniz o kadar fazla yağlanır ve kilo sorunu yaşamanız da olmaz. Aslında hareketsiz yaşam sonucu ortaya çıkan bir durumdur aslında.