Ek Gıdaya Geçen Bebeklerin Seveceği Tarifler

/ 25 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Ek Gıdaya Geçen Bebeklerin Seveceği Tarifler

İlk 6 ay boyunca sadece tek olarak anne sütü ile beslenen bebeğiniz 6 aylık olduğunda ise ek gıdalarla beslenmeye başlar. Fakat ki anne sütü ek gıda döneminde de bebeğiniz için çok önemli. 1 yaşına kadar anne sütünün bebeğinizin beslenmesinde en yararlı olan besin olduğunu belirtmek isterim.  Bu açıdan da en sağlıklı ve lezzetli yemekleri yapıyor ve gelişimine bu şekilde destek sağlamalısınız. Bu sadece yemeklerle mümkün değil, bebekler için içecek tarifleri de var. Bebeklerin damak tadına uygun farklı ara öğün alternatifleri de yapabilirsiniz.

1 yaşından önce turunçgiller bebeğe verilmez. Çünkü turunçgiller asitlidir ve bebeklerde gaz sorunlarına yol açabilir. Turunçgiller ayrıca bebekler için alerjik bir besin de olabilir.

Yapacağınız içeceklere şeker asla kullanmayın ve meyvenin kendi şekeri onlar için yeterli olacaktır. Bebeklerin damak tadı yetişkinlerden çok daha değişiktir. Meyvelerin şeker oranları onların damakları için ideal. İçecekleri tatlandırmak için kullanılan bal da bebeklerde alerji riski olacağı için de kullanılmaması gereken diğer besinler arasında yer alır.

Yiyeceklerin sindirimini kolaylaştıracak malzemelerle içeceklerini yapabilirsiniz. Tarifleri basit tutun. Karışımı zenginleştirmek adına çok fazla şeyler kullanmayın. Biz bu şartlara uyumlu birkaç içecek tarifi paylaşacağız. 6 ay sonrasında bebek ve çocuklarınıza bu içecekleri hazırlayarak onların damak tatlarına ve sağlıklarına yardım edebilirsiniz.

Elma ve Tarçın

Şayet ki bebeğiniz 1 yaşından büyükse bu tarifi çok sevecek. ¼ fincan şekersiz elma suyuna ekleyeceğiniz ¼ fincan yoğurtla oluşturacağınız karışımı iyice karıştırın ve daha sonra da karışıma 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyin. İçeceğiniz biraz katı olsa da asla su koymayın.

Muz ve Yabanmersini

 Potasyum, C-E vitamini ve lif olarak da muz gelir akla. Bu karışımı 6. aydan itibaren bebeklerinizi besleyebilirsiniz. Şekerli bir meyve olan muz, lezzetli ve tatlı içeceklerin büyük kahramanı. Muzun eşlikçisi ise yabanmersini. ½ küçük muz. Biraz yaban mersini (dondurulmuş ya da taze) ve ¼ fincan yoğurdu blender’a ekleyin ve karışımı verebilirsiniz. Mineral desteği için şayet ki varsa çok az miktarda rafine edilmemiş deniz tuzu da ekleyebilirsiniz.