Dünya’nın En Zeki Hayvanları ve Özellikleri

/ 7 Ocak 2019 / / yorumsuz
Dünya’nın En Zeki Hayvanları ve Özellikleri

Hemen hemen herkes Yunusların dünyanın en zeki hayvanları olduğunda hemfikirdir. Büyük bir beyne sahip olmaları onların öğrenme kabiliyetlerini de arttırmıştır. Bununla birlikte insanlarla en iyi anlaşan hayvan türleri arasında en başlardadırlar. Yunuslar kadar olmasa da zeki olmaları ile ön plana çıkan başka hayvanlar da bulunmakta. Dünyanın en zeki hayvanları neler bu yazımızda göz atacağız.

  • Fareler
  • Domuzlar
  • Kuzgunlar
  • Bonobos
  • Filler

Fareler

Onları yakalamak için ne kadar çok uğraşıyoruz değil mi? Fareler de bizler gibi olaylar üzerine düşünerek hareket eden varlıklardır. Bir başka değişle fare için bir tuzak kurduğunuzda o peyniri almak için hayvan pek çok şeyi düşünerek hareket ediyor. Sabah uyandığınızda peyniri de fareyi de göremiyorsanız, fareleri hafife almışsınız demektir. Dünyanın en zeki hayvanı olarak fareler bazen insanlardan bile daha kıvrak bir zekaya sahip olabilirler.

Domuzlar

Domuzlar yemek için her şeyi yapabilecek hayvanlar, kaldı ki diğer domuzları kandırmak için ayna kullanarak daha çok yem yemeyi deneyen domuzlar dahi var.

Kuzgunlar

Akılın simgesi olarak görülen Kuzgunlar, oldukça mantıklı hayvanlardır. Kargaların kuzeni olarak adlandırılan kuzgunların zekâları filmlere de konu olmuştur.

Bonobos

Şempanzelerin kuzeni olan Bonobos’lar en akıllı hayvanlardan biridir. Maymunların zekâsı tartışılmaz, filmlere dahi konu olup insanlar kadar akıllı oldukları kaçınılmazdır. Bonoboslar kendilerine gösterilen şekillere karşı tepki vererek, insanlarla bu şekilde iletişim bile kurabiliyorlar.

Filler

Fillerde dünyanın en zeki ve duygusal hayvanlarından biri. Ortalama 80 ile 100 yıl arasında yaşayabilen bu hayvanların hafızaları da oldukça güçlü olduğu için insanların onlara yaptıkları kötülüğü hiçbir