Dünyadaki En İyi Film Stüdyoları Hakkında Bilgi

/ 20 Aralık 2018 / / yorumsuz
Dünyadaki En İyi Film Stüdyoları Hakkında Bilgi

Film izlemek sosyal hayatımızda zaman zaman yaptığımız aktivitelerden biridir. Bazen keyiflenmek için, bazen ağlamak, rahatlamak ya da romantik bir an geçirmek için film izlemeyi tercih ederiz. Tabi her zaman kaliteli filmleri ararız.. Bunun içinde prodüksiyon şirketleri film izleyicileri için her şeyi mümkün kılmak ve ortaya harika yapıtlar çıkarmak için büyük finansman ayırıyor ve uğraş veriyorlar. Aşağıdaki listede de Dünya’daki en iyi film stüdyoları hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaşacağız. Dünya’daki en iyi ilk 5 film stüdyolarını sizler için ele aldık.

Buena Vista

Karayip Korsanları, Star Wars:Son Jedi, Star Wars Story, Aslan Kral gibi birçok filmde imzası bulunan film şirketi animasyon devi olarak görülmektedir. Oldukça başarılı olan şirketin pazar payı da oldukça yüksek.

Universal

Universal, yan kuruluşu NBCUniversal aracılığıyla Comcast’e aittir. 1912’de kurulan, en eski Amerikan film stüdyosudur. Yıllar boyunca klasikleşmiş filmlere imza attı. Köpekbalığı Jaws, Jurassic Park bunlardan bazılarıdır. Bunların her biri, piyasaya çıktığı zaman en yüksek gişe hasılatı oldu. Universal Stüdyoları’nın devasa arsaları, Walt Disney de dahil olmak üzere diğer film stüdyoları tarafından kullanılıyor. 

Warner Bros

Tüm zamanların en yüksek izlenme rekorları kıran filmlere imza atmış olan Universal film stüdyolarındaki en popüler filmler: Geleceğe Dönüş, Harry Potter, Hobbit, Hızlı ve Öfkeli bunlardan bazılarıdır.

20 th Century Fox

Aslında en çok tanıdığımız film stüdyosu logosuna sahip olan şirket diyebiliriz. Özellikle televizyonda film başlamadan ekranda logosunu gördüğümüz şirkettir. En büyük 5 stüdyolardan biridir. 1935 yılında kurulmuş olan şirketin bazı filmleri şöyledir: Buz Devri, X-Men, Deadpool bunlardan bazılarıdır.

Walt Disney

Walt Disney stüdyolarında yıllarca harika filmler üretilmiştir. Özellikle gençler ve çocuklar için zevkle izleyecekleri filmler, animasyon filmler, çizgi filmler üretilmiştir. Peter Pan, Frozen, Pinokyo, Alaaddin, Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Mickey Mouse, Karayip Korsonları ve daha niceleri… Özellikle çocuklar için unutulmayan film şirketinin logosuna birçok kişi tanır.