Dinozorlar Hakkında Bilgiler 10 İlginç Bilgi

/ 23 Mart 2019 / / 1 Yorum
Dinozorlar Hakkında Bilgiler  10 İlginç Bilgi

Günümüzden milyonlarca yıl önce yaşamış olan bu devasa korkutucu yaratıklar hakkında birçok teori ortaya atılmıştır. Ancak bunların çoğu gerçeği yansıtmasa da filmlere ve hikâyelere ilham kaynağı olmuşlardır. Dinozorlar hakkında 10 ilginç bilgi nedir bir göz atalım;

Dinozorların havada, karada ve suda yaşayan türleri vardır. Bazı kuş türleri ve sürüngenlerin atası olarak kabul edilmektedir.

Beslenme özelliklerine göre hem etçil hem de otçul beslenen türleri vardır. Etçil dinozorların başka dinozorları yedikleri bilinmektedir.

Yaklaşık olarak 850 çeşit dinozor türüne ait kalıntılar bulunmuş, bunlardan ilki 1923 yılında İngiltere’nin Sussex şehrindedir. Bu dinozora Iguanodon adı verilmiştir.

Yapılan araştırmalar bu türlerin diğer hayvanlara nazaran daha zeki olduğunu göstermiştir. Sadece teoride doğru olan bu bilgi 1970’li yıllarda yapılan araştırmalarda dinozor beyinlerinin ağırlığının diğer hayvanların beyinlerinin ağırlığına kıyaslanması şeklinde olmuştur.

Bugüne kadar rastlanan kalıntılara göre bulunan en uzun dinozor fosili yaklaşık olarak 27 metrelik Diplodocus’tur.

Bulunan en küçük dinozor ise 10cm’lik ağırlığa sahiptir. Yaklaşık olarak bir köpek yavrusuyla aynı ağırlıktadır.

Hem iki hem de dört ayaklı türleri vardır. Dört ayaklı olan dinozorlar hem iki ayakları hem de dört ayakları üzerinde hareket edebiliyorlardı.

Dinozor kelimesi Antik Yunan’dan gelir ve ‘korkunç kertenkele’ anlamına gelir.

Dinozorlar hakkında 10 ilginç bilgi başlığı altında söylenebilecek önemli bir bilgi de dinozorların besin sindirimini kolaylaştırmak için büyük kayalar yuttuklarıdır.

Birçok bilim adamı dinozor neslinin tükenmesine Yucatan yarımadasına çarpan bir steriodin sebep olduğunu düşünmektedir. Bununla birlikte bütün dinozorların birkaç saatlik bir dilim içerisinde yok oldukları düşünülmektedir.

Dinozorlar Hakkında Bilgiler 10 İlginç Bilgi (1 Yorum)