Deniz Kaplumbağaları Yaşama Nasıl Uyum Sağlıyorlar?

/ 30 Mayıs 2022 / / yorumsuz
Deniz Kaplumbağaları Yaşama Nasıl Uyum Sağlıyorlar?

Deniz Kaplumbağaları Yaşama Nasıl Uyum Sağlıyorlar?

Deniz kaplumbağaları yaşama nasıl uyum sağlıyorlar? Sorusu merak edilen ve araştırılan bir konudur. Yapılmış olan araştırmalara göre deniz kaplumbağaları denizde yaşama konusunda oldukça iyi bir şekilde uyum sağlıyor. Denizin içerisinde oldukça rahat bir şekilde yüzebiliyor ve gerekli olan bütün aktivitelerini, yaşamsal hareketlerini yerine getirebiliyor.

Her şeyi çok iyi yapabiliyorken yumurtalarını denizin içine bırakmıyorlar. Denizin dışında herhangi bir yere yumurtalarını saklamaları gerekiyor. Bunun için denizden çıkıp yumurtalarını toprağa gömdükten sonra tekrar eski yerlerine yani denize geri dönüyorlar. Bu aşamayı yaparken hem toprağa ulaşma aşamaları hem de kazma eylemleri gerçekten som derece yavaştır. Denizde iyi bir şekilde yüzmelerine olanak sağlayan kolları aynı şeyi toprakta yapamıyor ve bu konuda oldukça yavaş hareket ediyorlar.

Adaptasyon Süreçleri 

Deniz kaplumbağaları yaşama nasıl uyum sağlıyorlar? deniz kaplumbağaları denizde yüzebiliyor, yiyecek bulabiliyor ve gereken bütün işlerini yapabiliyor. Denizde herhangi bir sıkıntı çekmeyen deniz kaplumbağalarında söz konusu yumurtalar olunca ise bunları karaya çıkıp toprağa gömmeleri gerekiyor.

Deniz kaplumbağaları denizin içerisinde mükemmel bir şekilde hareketini gerçekleştirebiliyor ancak karada bunu yapamıyor. Adaptasyon yeteneklerinin hem denizde hem de karada gelişmiş olması onlar için olumlu değil olumsuz sonuçlar doğururdu. Karada bulunan yavruları tehlike altına girerdi. Karada yaşamakta olan diğer canlı türleri bu kaplumbağalara zarar verebilirdi. Bu nedenle en güvenli yer denizdir. Deniz kaplumbağaları burada rahat bir şekilde hayatlarını idame ettirebiliyorlar.

Deniz kaplumbağaları yaşama nasıl uyum sağlıyorlar?

Sorusu deniz meraklıları tarafından artık cevap buluyor. Deniz kaplumbağaları denizde normal yaşamsal faliyetlerini gerçekleştirir. Ancak yumurtlama dönemi geldiğinde karaya gider ve toprağı açar. Bunun içine kendi yumurtasından koyar ve yumurtayı saklar. Belli bir süre sonra yavru çıkınca onlar da denize götürülür. Bu şekilde yaşamaya ve yaşamlarını devam ettirmeye başlarlar.

Bütün dünya genelinde deniz kaplumbağaları sayısında bir düşüş meydana geliyor. Bunun nedeni ise avcılık yapan kişilerin bu yumurtaları toplanmasından kaynaklanıyor. Özellikle bazı ülkelerde besin sıkıntısı yaşanıyor. İnsanlar ise çareyi deniz kaplumbağalarında görüyor. Onların etini yiyor, yumurtasını ve yağını topluyorlar. Bunu besin maddesi olarak tüketiyorlar. Bazı türleri süs eşyası olarak kullanılıyor. Bu şekilde ticari amaçlı olarak kullanılan deniz kaplumbağaları da bulunuyor.

Kontrolsüz bir şekilde yapılanma sonucunda pek çok kaplumbağanın yuvalanmış oldukları alanları avcılar tarafından tahrip ediliyor. Yollardan ve binalardan yüksek oranda gelen ışık miktarı kaplumbağa yavrularına etki ediyor. Bu sebeple bu kaplumbağalar denizden uzaklaşıyor. Kumsallarda kullanılan araçlar kumları sıkı bir hale getirmekte ve dişi olan kaplumbağaların yumurtalarını bırakabilmeleri için imkansız hale geliyor. Tesadüfi bir şekilde yapılan avcılık da deniz kaplumbağalarının döngüsünü etkiliyor.