Dejavu Ne Demektir? 

/ 26 Şubat 2022 / / yorumsuz
Dejavu Ne Demektir? 

Dejavu Ne Demektir? 

Dejavu Ne Demektir? İnsanlar hayatının bazı dönemlerinde bir olayı sanki daha önceden yaşamış hissine kapılır. Bir yeri daha önce görmüş gibi ya da daha önce aynı kişiyle bir anı yaşamışlık hissi olur. Bu hisse dejavu ismi verilir. Çoğu kişi merak eder.Yapılan birçok araştırma da 3 kişiden ikisinin hayatında bir kere de olsa dejavu hissi yaşadığı ortaya çıkmıştır. Genel olarak 15 yaş ile 25 yaş arasındaki kişiler de daha çok görüldüğü ortaya çıkmıştır. Dejavu hakkında merak edilen pek çok detay vardır.

Dejavu Nedir?

Dejavu Fransızca’ da daha önce manasına gelir. Görmek manasını da taşır. Dejavu, yaşanan bir olayı, daha önceden yaşamışlık hissine verilen isimdir. Herhangi bir kişiyi ya da yeri, daha önce görme hissi, kısacası yaşanmışlık hissidir. Olayı daha öncede yaşadığını hisseden kişiler, bu olayın nedenini ya da detaylarını kesinlikle hatırlamaz.

Dejavu bir hastalık değildir. Dejavu ne demektir, sorusuna cevap için pek çok araştırma yapılmıştır. Yapılan birçok araştırma sonucu, dejavunun, beyindeki küçük anomalilerden kaynaklı olduğunu saptanmıştır. Bu duygu sık sık yaşanabilir. Dejavu hastası olduğunuz manasına gelmez. Eğer çok aşırı bir boyuta gelmiş ise psikoloji ile bir alakası olup olmadığına bakılması doğru olacaktır. Dejavu herkeste görülen bir duygu değildir.

Dejavu Kimlerde Görülür?

kimlerde görülür gibi sorularla karşılaşmak mümkündür. Genel de psikolojik hastalığı olanlar ve şizofreni gibi durumlarda görüldüğü düşünülür. Ancak bu konuyla alakalı, net bir bilgi yoktur. Çoğu uzman dejavunun psikoloji ile bir alakası olmadığını savunur. Epilepsi hastalarında dejavu yaşandığına sıklıkla rastlanır. Özellikle, atak geçirme konusunda tetikleyici bir durum olabilir. Eğer çocukluk ve ergenlik çağında bu durum sık yaşanıyorsa, mutlaka bir uzmandan destek almak gerekir. Yetişkinler genel de yorgunluk ve strese bağlı olarak, dejavu yaşar.

Dejavunun Nedeni Nedir?

Dejavu ilk kez 1876 yılında kullanılan bir kavramdır. İlk kez Fizikçi Emile Boiraç tarafından kullanılmıştır. İlk kez kitaplarda yer alması ise 1928 yılında olmuştur. Edward Titchener’ in Psikoloji ile alakalı kitabında yer almıştır. Birçok doktor ve bilim insanı bu konu da fikir belirtmiştir. Doktor Titchener beynin kesin bir algı üretmeden önce, kısmi olarak farklı bir algı yarattığı için, dejavu hissi in yaşandığını öne sürmüştür. Bu konu da hala devam eden birçok bilimsel araştırmalar vardır. Ayrıca pe çok farklı görüş vardır.

Tavsiye

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı