Daha Konforlu Uyumak İçin Yapılması Gerekenler

/ 16 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Daha Konforlu Uyumak İçin Yapılması Gerekenler

Herkes yaratıcı bir zihnin bir hediye olduğunu savunamaz. Fakat bu özellikle sık sık insanların çalışıp bizi iyi bir uyku uyumaya engel olur. Şayet geceleri aklınız her yere gidiyor ve düşünceler yaşıyorsanız, bazı alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Bu makalemizde de sizi enerjiyle dolduran bir uyku kalitesi yaşayarak uyumanıza neden olur. Günlük işlerinizde daha verimli olmanıza başarıyla kalkabilmeniz için zihninizi nasıl yok edeceğinden bahsedeceğiz.

 Bir Plan Dahilinde

Yatağa gitmeden önce geçirdiğiniz zamanlarda stratejik davranmalısınız. Yani uyumadan önceki son saatlere kadar zihninizin sakinleşmeye neden olduğu faktörleri bulabilirsiniz. Bu açıdan da yatağa gitmeden önceki son iki saatte televizyon ve fiziksel aktivitelerden veya çalışmamaya özen gösterin. Vücudunuzun ve beyninizin “dinlenme moduna” girebilmesi için onlara destek olmalısınız.

Haftalık Plan Yapınız

Uyumadan önce zihninizi temizlemek için yapacağınız hafta içinde ya da ertesi gün yapacağınız aktiviteleri planlayın. Kafanızın için de olan düşünceleri bir kâğıda dökün beyniniz böylelikle durulacaktır. Bir diğer yapacağınız şey ise günlük tutarak bu alanlarınızı doldurun. Aklınızdakini yazarken olabildiğince rahat aklınızdan be geçiyorsa yazın. Düşüncelerinizi yazmak için çok rahat olun ve kendinize zaman ayırın. Böylece beyninizi “boşaltmış” sakinleşmiş olacaksınız. Aynı zamanda da beyniniz dinlenme zamanının geldiğini daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Rahat Konforlu Bir Ortam Yaratın

Yaşadığınız ortam çok sıcak ya da çok soğuksa, giysileriniz çok sıkıyorsa ışıklar açıksa, musluktan damlama sesi geliyorsa ya da bunun gibi rahatsızlık verici herhangi bir olay varsa beyninizin düşüncelere kapılması mümkün değildir. Odanızda rahat konforlu bir ortam yaratmalısınız. Buna bağlı olarak yastığa kafanızı koyar koymaz gözleriniz kapanacak ve uykunuzun geldiğini ve çok rahat bir şekilde uykuya dalacağınızı göreceksiniz.

 Hayal Kurun

Uyumadan önce sizi rahatlatacak bir şeyler hayal edin. Bunun zihninizi temizlemek için destek olmayacağını düşünüyor olmanız gayet normal fakat hem zihninizi temizlemenizi hem de güzel, pozitif şeyler düşünmenize olanak sağlar. Kırlarda veya kumsalda yürüdüğünüzü, denizde veya nehirde yüzdüğünüzü, sonbahardaki renk değişikliklerini hayal ederek izlediğinizi veya ilkbaharda uçuşup duran kelebekleri bile hayal etmek sizi oldukça mutlu edecek.

Egzersiz Yapın

Güneş battıktan sonra öğleden sonra deniz kenarı ormanlık alanlarda egzersiz yapabilirsiniz. Çünkü vücudunuz spordan sonra uzun saatler boyunca kendini çok iyi hissedecektir.  Ayrıca egzersiz yapmak için en iyi vakit öğleden sonra 6:00 saatleri de olabilir. Egzersizini bu saatlerde yapmanız dahilinde, duş almak, yemek yemek gibi birçok aktivite için zaman ayırmaya vaktiniz olacaktır.

Egzersiz endorfin salgılamamızı, toksinlerden arınmamızı olanak sağlamak için zihnimiz daha sakin bir hal alır. Bu da ayrıca daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Vücudumuz zaman zaman kendini yenilemek için ara vermeye de ihtiyacı olabilir. Buna izin vermelisiniz.

 Nefes Egzersizi Yapın

Meditasyon yapmıyorsanız nefesinize odaklanarak kendini daha rahat hissedebilirsiniz. Belki buna inanmayabilirsiniz fakat nefes almak beyin sağlığı için çok önemli. Nefes egzersizi sizi sakinleştirebilir ve yorulmak bilmeyen bir zihnin “dinlenme moduna” geçmesine destek olabilirsiniz. Bağdaş kurarak lotus pozisyonuna geçebilir veya yatağınızda sırt üstü olacak şekilde Işıkları kapatın ve sizi rahatsız edebilecek bir gürültü olmayan bir yerlerde olun.

Gözlerinizi kapatın ve yavaşça nefes alarak burnunuzdan nefes alın. Beşe kadar sayın, havayı akciğerlerinizde tutun ve yavaşça ağzınızdan dışarı verin. Böylelikle egzersizi 3 veya 4 kez yaparak Daha sakin hissetmeye başladığınızı ve rahat uyuyacağınızı mutlu hissedeceğinizi göreceksiniz. Uyumak üzere zihninizi arındırmış olacaksınız.