Covıd-19 Vücudu Nasıl Etkiler

/ 7 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Covıd-19 Vücudu Nasıl Etkiler

COVID-19 vücudu nasıl etkiler? Korona virüs yüksek ateş, öksürük ve burun tıkanıklığına neden olur. Şayet enfeksiyon kötüleşirse solunum yetmezliği ve ölüme kadar gidebilir.

COVID-19 son birkaç hafta içerisinde tüm dünyayının büyük bir kısmını sarsmış olan virüstür. Bu virüsün sebep olduğu enfeksiyon şu an bir pandemi haline dönüşmüş ve özellikle de Çin ve Avrupa’da olmak üzere fazla oranlarda insana bulaşmaktadır. Fakat bu virüsün insanın organizmasında ortaya çıkarttığı belirtilerin farkında olmayan birçok insan bulunmakta.

COVID-19 Vücudu Nasıl Etkiler?

COVID-19 birçok hastalıklara neden olabilen bir virüstür. Bir takım enfeksiyon hastalarında neredeyse vakaların %80’inde- insanlar sadece hafif semptomlar yaşarlar. Bu belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar ve genellikle komplikasyonlara sebep olmazlar. Bu belirtiler aşağıdakilerdir:

  • Yüksek ateş: Genellikle 38 ºC civarında.
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük
  • Burun Tıkanıklığı
  • Fiziksel bitkinlik ve genel kas ağrıları

 Herhangi bir insan daha ciddi bir enfeksiyon vakası geliştirebilir. Bu, özellikle yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler söz konusu olduğunda gereklidir. Bu tanılarda insanlar nefes almakta güçlük çekerler ve enfeksiyon solunum yetmezliğine neden olurlar.

Risk altındaki kişiler de diyabet ve yüksek tansiyon hastalarını ve kardiyak problemleri olan kişileri de kapsar. Semptomlar, ortalamaya vurulduğunda virüsün tanısından 5 gün sonra ortaya çıkar. Fakat COVID-19’un kuluçka süresi 14 güne kadar sürebilir. Diğer bir deyişle kişinin virüs ile etkileşime geçmesi ile ilk belirtilerin ortaya çıkması arasında 14 gün geçebilir.

Yüksek ateşi olan bir kişi. Yüksek ateş, korona virüsün temel semptomlarından biri.

COVID-19 Nasıl Yayılır?

COVID-19 vakalarında solunum sistemimizden ortaya çıkan damlacıklar yolu ile yayılır. Bunlar öksürdüğümüzde veya hapşırdığımızda oluşan küçük damlalardır. Bundan ötürü de uzmanlar virüsün insandan insana yayıldığını belirtmektedirler. Ayrıca büyük insan gruplarının ve kalabalıkların olduğu yerlerde bu yayılma daha fazla risk oluşturur.

Virüs 1 ila 2 metre arasındaki mesafelerde seyahat edebilir, ki bu da kendimiz ve diğer insanlar arasında korumamız gereken güvenli mesafedir. Fakat görünüşe göre bu virüsün tek yayılmaması tekniği değildir.

Bilimsel araştırmalara göre bu minik damlalar objeleri ve yüzeyleri de kontamine edebilir. Bu, sağlıklı kişiyi kontamine olmuş bir obje ile dokunma temasına girdiği için enfeksiyonu kapabileceği olarak belirtilmiştir.

COVID-19’un Yayılmasını Nasıl Önleyebiliriz?

COVID-19’un yayılışını engellemek için ilk önce ülkemiz ya da devletimizin empoze ediyor olduğu normlara uyum sağlamalıyız. Birçok ülkede vatandaşların bir süreliğine evlerinde kalmaları gerektiğini duyurmaktalar. Hükumetler insanlara sadece mutlaka gerekli ise evlerini terk etmelerini belirtmişlerdir.

 Herkesin sık sık ellerini yıkaması bu durumda fazlasıyla önem taşımaktadır. Sabun ve su kullanmak yeterli olacaktır, fakat alkol bazlı el dezenfektanları da uygulanabilir. Aynı şekilde temas edilmiş olabilecek objeleri ve yüzeyleri de temizlememiz gereklidir.