Çocukları Tuvalete Alıştırma Yaşı kaçtır? Nasıl Alıştırılır?

/ 28 Ocak 2019 / / yorumsuz
Çocukları Tuvalete Alıştırma Yaşı kaçtır? Nasıl Alıştırılır?


İnsanoğlu bebeklik dönemini aştığında ayaklanmaya ve diğer temel ihtiyaçlarını da kendisi karşılamaya başlar. Çocukları tuvalete alıştırma yaşı her çocuk için farklıdır.

Ebeveynler çocukları alıştırma yaşı konusunda birbirlerinden fikir alırlar. Özellikle 2 yaş sonrası bezden kurtulmak için çeşitli çabalara girişen aileler bu durumda ısrarcı olmamalıdır. Çünkü çocukların tuvalet eğitimine hazır olma yaşı çok önemlidir. Eğer çocuk hazır değilse bu süre uzar ve harcanan zaman çocuğu da strese sokar.

2 Yaş ve 3 Yaş Arası Uygun

2-3 yaş arası tuvalet eğitimi için en uygun dönemdir. Çocuğunuz zaten sizi takip ettiği için sizin tuvalette ne yaptığınızı anlamaya başlar. O da size özeneceği için tuvalet konusunda bir fikri oluşmaya başlayacaktır. Her çocuk farklı bir dönemde hazır olur. Geceleri çişi gelen çocukların çişe kaldırılması son derece önemlidir. Eğer ihmal ederseniz, çocuğunuz bunu kontrol etmeyi öğrenemez.

En ideal yöntem önce gündüzleri çiş ve kaka var mı diye sorup lazımlık ya da tuvalete sevk etmektir. Bu süreçte çeşitli hikayeler anlatabilir, tuvaletini yaptığında teşvik edebilirsiniz.

Zorlama Olmamalı

Bazı çocuklar kakasını yapmak istemeyebilir. Bu durum kakasını bir parçası olarak görmesi ve paylaşmak istememesi nedeniyle olabilir. Bazı çocuklar da ne yazık ki cinsel taciz ve istismar durumu söz konusu olduğunda tuvalet alışkanlığına geç kalabilir, özellikle kaka tutma ve kaka yaparken ağlama gibi belirtiler gösterebilirler.

Ayrıca aile yaşantısı ve sosyal çevresinde yaşadığı sıkıntı nedeniyle akka tutma sorunu görülebilir. Bu durumda oyun terapisi aracılığıyla çocuğun neden böyle davrandığının tespit edilmesi gerekir. Her koşulda çocuğun tuvalet eğitimi söz konusu olduğunda kesinlikle baskı ve zorlama yapılmamalı, tuvalet eğitimi zamana yayılmalıdır. Kararlı bir çocuk 1 haftada tuvalet eğitimi tamamlayacaktır.