Cep Telefonunuzdan Uzak Durmanın Yolları

/ 16 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Cep Telefonunuzdan Uzak Durmanın Yolları

Teknolojinin sağladığı avantajlar bilgi miktarı, cep telefonu kullanımıyla ilgili yeni sorunları da beraberinde getirebiliyor. Önemli olan cep telefonu kullanımının sağlık açısından bir risk oluşturmaması. Teknolojinin kullanımıyla meydana gelen yeni davranışlar her zaman olumlu etkiler yaratmaz.

Yararlı Uygulamaları Telefonunuzda Bulunsun

Örneğin takvim bunlara dahildir. Çeşitli bildirimleri nedeniyle telefonunuzun ve sizin şarjınızı bitiren uygulamaları yok edin. Hangi uygulamaları sileceğinize karar vermek için her birini ne kadar kullandığınızı düşünün.

Hırs Yapın

Bu kişin eşiniz veya bir arkadaşınız veya aile üyeniz olabilir. Size yakın bir kişi de telefonundan uzak durmaya çalışmak için çaba harcayın hırs yapın telefona yenilmemek için. Böylelikle dikkatinizi cep telefonunuza vermeyerek birlikte dışarı çıkmayı ya da sevdiğiniz aktiviteler yapmaya başlayabilirsiniz.

Evden uzakta, dışarıda birlikte vakit geçirirken telefonlarınızı sessize veya titreşim moduna alarak sizi rahatsız etmeyecek durumda bırakarak böylece bir yandan ilişkinizi ayakta tutarak diğer yandan hoş anların keyfini çıkarabilirsiniz. Dikkatinizi sürekli bildirimlerinize telefonlara yoğunlaştırmayın günlük hayatınızda olup biten ilginç şeyleri kaçırmanıza neden olur.

Hesaplarınızı Bir Süre Kapatın

Bunun yerine bir hedef belirleyin ve iş e-postalarınızı senkronize etmek yerine, cep telefonundan uzak kalmak için kapatmak çok daha kolay olacaktır.  Kendinizi organize etmek ve ofisten çıktığınızda işleri de arkanızda bırakabilmek için bir programdan yararlanabilirsiniz. Böylelikle daha uzun süre dinlenmenin de keyifle hale getirebilirsiniz.

 Telefonunuzu Bir Yere Bırakın

Telefonunuzu bir süre bir yere bırakmaya alıştırın kendinizi. O zamanı başka mutlu hissedeceğiniz aktiviteler yapmak için zaman harcayabilirsiniz.

Akşam yemeğinizi yerken telefonunuzun da yanında olmasına gerek yok bence. Ayrıca evdeyken gittiğiniz her yere onu da yanınızda alıp gezdirmeyin. Bunun yerine daha yararlı olacak yemeğinizin keyfini çıkarın, kitap okuyun, bir bardak çay için ve kendinize biraz zaman bırakın. Korkmayın acil bir şey olursa zaten haberiniz olacak çünkü hiçbir zaman dünyayla tamamen bağlantınız kopmayacak ki.

Telefonunuzu Kullanırken Zamanlı Kullanın

Tabi ki her zaman yapmanız veya çözmeniz gereken bir şey mutlaka çıkar. Fakat telefonunuzu kısa bir süreliğine kullanıp daha sonra unutun o telefonu. Böylelikle tıpkı ne kadar süre dinlenebileceğinizi bilmeniz gibi, cep telefonunuzu kullanmak için de ne kadar zamanınız olduğunu bilerek davranmayı öğrenmiş olacaksınız ve sonrasında başka aktivitelere zaman ayırabileceksiniz.

     Telefonu Sessize Alın

Şayet telefonunuz titremezse veya çalmazsa, kendinizi başka hobilerle ve uğraşlarla oyalayabilir ve zamanın tadını çıkarabilirsiniz. Böylelikle zihniniz başka bir şey düşünmeden başka şeylere yönlenecektir. Bu sebeple de bu seçeneğe, özellikle de yatma zamanınız geldiğinde, sık sık tercih etmelisiniz.

 Saat Kullanın

Cep telefonunuzun alarmını kullanmayı artık bırakınız. Bir çalar saat kullanma vakti geldi.  Bu, sabah kalkmanızı ve yatakta tamamen sakin bir şekilde, bildirimlerinizin ağırlığını üzerinizde yük etmeden kalkmanıza yardımcı olacaktır.

Farklı Hobiler Bulun

Yeni bir dil öğrenin, el sanatları ile ilgilenebilir, resim yapın ya da kendinizi her zaman yapmayı hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya güvenerek başlayabilirsiniz. Bunu başarabilmek için biraz zaman ayırarak cep telefonunuzdan uzak kalmalısınız. Bazı insanlar, o zamanı çok sevdikleri şeyleri yapmaya ve hayranlık duydukları işleri yapmayı duydukları şeyleri yapmak için kullanabilecekken, şakaları ve haberleri paylaşarak zamanlarını harcarlar.

 Telefonunuzu Kapatın

Diğer önemli aktivitelere zaman ayırarak istediğinizde telefonunuzu kapatarak bırakmayı alışkanlık haline getirin. Spor yaparken ya da zamanınızı başka bir şey için kullanırken böyle yapmak iyi bir seçim olacaktır. İşiniz bittiğinde uçak modunu kapatabilir ve her şeyi kontrol edebilirsiniz.

Tavsiye

Evde dört renk börek yapımı