C Vitamini Açısından Zengin Meyveler

/ 6 Temmuz 2020 / / yorumsuz
C Vitamini Açısından Zengin Meyveler

Çilek: Bu meyve fincan başına 85 mg C vitamini ve aynı zamanda kan şekerinin sabit kalmasına destek olabilecek ağır bir mangan dozu barındırır. Fakat çilek yerken organik olduğundan kesin olarak tüketin. Çünkü Çevresel Çalışma Grubunun verdiği bilgilere göre pestisit yüklü ürünlerde birinci sırada konvansiyonel çilekler vardır.

Ananas: Taze, tropik ve sulu bir ananas bardak başına 79 mg C vitamini vardır. Diğer meyvelerden farklı olarak, protein sindirimine destek olabilecek önemli miktarda bromelain enzimi de vardır. Bu narin meyveyi ister sade olarak yiyebilir isterseniz de fesleğenle karışık smoothie şeklinde yiyebilir.

Brüksel Lahanası: çocuklar için dayanılmaz bir yiyecek olsa da bir bardak brüksel lahanası içerisinde 75 mg C vitamini barındırır. Ayrıca içerisinde günümüzün korkulu rüyası kanser ile savaşan pek çok besin maddeleri vardır. Bunlardan en popüleri ise kohlrabidir.

Mango: Tatlı ve dolgun bir mango bünyesinde 122 mg C vitamini barındırır. Ayrıca, güçlü bir zeaksantan kaynağı olup etkili bir antioksidandır. Ayrıca da mango, makular

Kivi: Bu meyve süper meyvelerden iki adedi sadece 128 mg C vitamini barındırır. Diğer yandan da araştırmalar, kivilerin sakinleştirme de büyük rol oynayan bir hormon olan serotoninin oldukça fazla olan zengin olması sebebi ile de çocukların daha hızlı uykuya dalmasına ve uyku kalitesini artırmasına destek olduğunu açıklıyor.

Biber: Bütün yeşil, sarı, kırmızı ve turuncu renklerdeki biber türleri 95 mg’dan 341 mg’a kadar değişen oranlarda C vitamini oldukça fazladır. Aynı zamanda fincan başına sadece 45 kaloridir ve diyetinize fazlaca tüketebilirsiniz.

Brokoli: Bir fincan doğranmış ham brokoli çiçekleri, 81 miligram C vitamini ve kemik sağlığı ile kan pıhtılaşması için önemli olan K vitamini taşır. Bu açıdan da tüm gün içinde ihtiyacınız olan miktardan daha çoktur. Kışın pişirilmiş halini limon ve sarımsak ile hazırlayabileceginiz gibi yazın çiğ hali ile salatalarınıza ekleyebilirsiniz.