Burun Yağı ve Faydaları Nelerdir?

/ 9 Mart 2019 / / yorumsuz
Burun Yağı ve Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıp denildiğinde akla gelen ilk bitki burun yağıdır. Burun yağı ve faydaları yadsınamayacak kadar fazladır. Taş baskı yöntemi kullanılarak üretilen burun yağı zeytinyağından üretim sırasında çıkan fazlalık bir yağdır.

Burun Yağı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Alternatif tıp başta kalp damar hastalıklarının tedavisinde ve kanser tedavisinde burun yağının faydalı etkilerinden yararlanır. Daha birçok hastalığın tedavisinde de burun yağı kullanımı oldukça yaygındır. Tamamen doğal yollarla elde edildiği için de herhangi bir yan etkisinin olmadığı bilinmektedir. Ancak ağız yoluyla alınması ve bu yolla aşırı kullanımı konusunda da dikkatli olunması gerekiyor.

Burun Yağı Nasıl Elde Edilir?

Taş baskı yoluyla zeytinyağı üretimi asırlardır uygulanan bir yöntem. Bu işlem esnasında kendiliğinden bir yağ ortaya çıkar ve bu yağ şifa kaynağı olarak bilinen burun yağıdır. Bazı bölgelerde bu yağa zeytin sütü de dense de zeytinyağı üreticileri bu tanımlamayı kabul etmez. Daha çok Ege Bölgesinde üretilir. Çok az elde edilebilen burun yağının faydaları,yağın üretildiğiyöre halkı tarafından bilinmektedir ve ilaç olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık bir ton zeytin hamurundan ancak yarım kilo kadar burun yağı elde edilebilmektedir.

İyi Geldiği Sağlık Sorunları

Bir doğal ilaç olarak da kullanılan burun yağının başta kalp damar hastalıkları ve kanser tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Burun yağı bunamanın da en büyük düşmanı olarak kabul edilir. Safra kesesi, bağırsak, mide ve böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Burun yağı böbrek taşının düşürülmesinde de etkilidir.