Bulaşık Makinesine Koymamanız Gereken Mutfak Gereçleri

/ 4 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Bulaşık Makinesine Koymamanız Gereken Mutfak Gereçleri

Mutfağınızdaki her ürün bulaşık makinesinde yıkanmaya müsayit değildir. Elde yıkamak gereken bazı ürünler var ki bunları elde yıkamak gerekiyor. Peki bunlar nelerdir bunlara bir göz atalım:

Bıçaklar

Bıçaklar, bulaşık makinesinde paslanmaya ve matlaşmaya yani rengini kaybetmesine neden olur.  Bu açıdan bıçaklarınızı mutlaka elinizde yıkamaya dikkat ediniz.

Düdüklü Tencere Kapakları

Düdüklü tencere kapakları bulaşık makinesine girdiğinde, üzerine yemek artıkları küçük yiyecek parçacıklarını olabilir bu açıdan bulaşık makinesindeki kapsülü düdüklü tencere kapağına sıkıştırabilir. Şayet makineye koyacaksanız kesinlikle ılık ve sabunlu suyla önceden bir yıkamaya özen gösterin.

Ahşap Mutfak Eşyaları

Bulaşık makinesine kesme tahtası ve tahta kaşıkları bulaşık makinesine atmamaya özen gösterin. Neden diye soracak olursanız şayet genellikle çiğ tavuk, yumurta gibi yiyeceklerle karıştırıldıkları için üzerinde bakteri biriktirir. Bu mutfak gereçlerini bulaşık makinesine koyarsanız bakterinin birikmesine sebep olursunuz. Bu açıdan ahşap mutfak eşyaları bulaşık makinesinin sıcaklığına dayanamaz ve yıpranmalara neden olur. Bu konuda daha dikkatli olmalısınız.

Yalıtımlı Termoslar

Bulaşık makinesine yalıtılmış herhangi bir sürahi veya bardak bulaşık makinesinin sıcaklığına dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Fakat yüksek sıcaklıklar vakum mührünü kırabilir ve kabın şeklini bozabilir. Bu açıdan elde yıkamanız çok daha iyi olacaktır sizin için.

Demir Döküm Tava-Tencere

Ev hanımları ve aşçılar genellikle mükemmel yemeği pişirmek için demir döküm tava veya tencere kullanılır ve önerirler. Özellikle demir döküm tavalar hızlı yemekler ve kek için harika sonuçlar çıkarır. Bu açıdan bu tarz ürünleri temizlemesi çok basittir. Ayrıca demir döküm tencere-tavanızı bulaşık makinesine atarak zarar görmesine ve yıpranmasına neden olmak istemezsiniz sanırım.  Bulaşık makinesi dökme demir kaplarınızı kalıcı olarak değiştirebilir, bu sebeple onları elde yıkamanız çok daha doğru bir karar olur.

Bakır Ürünler

Bulaşık makinesindeki deterjan sebebi ile bakırın renkleri değişebilir. Bu açıdan da bakır kaplı eşyalarınızı kesinlikle elinizde yıkamaya zaman ayırmalısınız. Yerine yerleştirmeden önce kesinlikle kurumasını bekleyin.

Rende

Rendeyi elinizde sabunlu suyla yıkamalısınız neden derseniz sağlığınız için bu şekilde çok daha iyi olacaktır. Çünkü rendeler bulaşık makineniz de sıkışabilir ve çıkmayabilir.

Yapışmaz Tavalar

Bu tarz tavaları her zaman elinizde yıkamaya özen gösterin. Yapışmaz yüzeyler bulaşık makinesinin yüksek sıcaklıklar için uygun değildir ve zamanla içleri soyulmaya başlar ve yıpranır kullanılmayacak hale gelirler.

Plastik Ürünler

Bulaşık makinesine koymamanız gereken ve ellerinizde yıkamanız gereken son mutfak gereci ise plastik ürünlerdir. Şayet plastik ürünleri bulaşık makinenize atarsanız zarar görebilir ve tehlikeli olabilir.  Plastik kepçeler, spatulalar ve saklama kapları da aynı zamanda.  Bunun nedeni ise  plastik ısıtıldığında BPA gibi kimyasalları serbest bırakması ve makineyi açtığınız anda kimyasalların ortaya çıkması.