Boğazımda Yemek Kalmış Gibi Hissediyorum, Ne Önerirsiniz?

/ 17 Ocak 2019 / / yorumsuz
Boğazımda Yemek Kalmış Gibi Hissediyorum, Ne Önerirsiniz?

Boğazımda yemek kalmış mı gibi hissediyorum diyen kişilere önerimiz var. Boğazda bir şey varmış gibi hissetmek kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Nedenini Araştırmak

İlk olarak kötü sonuçlar düşünmeden önce boğazda bir şey varmış gibi hissetmek durumunun nedeni araştırılmalı. Nedeninin ne olduğu öğrenildikten sonra tedavinin ona göre şekillenmesi sağlanacaktır. Yutkundunuz ve boğazınızda bir şey kalmış gibi hissettiniz. Zaman zaman herkesin başına gelebilecek bir sorun da olabilir. Bu sebeple ilk olarak su ile sıvı tüketerek, bu durumun sonuçlandırılmasını sağlayabilirsiniz. 1.5 saniye süren fizyolojik yutkunma için genel olarak bir ağrının hissedilmemesi gerekiyor. Eğer bu ağrı su ile geçiyorsa, sorun yaşanmayabilir. Sorun bu şekilde bir yutkunmanın kalıcı olması ile ilgilidir.

Kalıcı olması durumunda çözümünün gerçekleşmesi endoskopi ile olabilir. Doktorunuz ile iletişime geçmeniz durumunda şikayeti bildireceksiniz. Sonucunda ise boğazda bir şey varmış hissinin nedeni ortaya çıkacaktır. Net bilgi alınması ve tıbbi olarak çözümün sağlanması açısından, doktor teşhisinin konması son derece önemlidir.

Doktorunuzun teşhisi sonunda boğaz reflüsü sonucuna ulaşılabilir. Genel oalrak bu gibi problemlerin yol açabileceği hastalıklar arasında reflü var. Tedavisi için doktorunuzun izlediği yol son derece önemli olacaktır. Problemin ortadan kalkması açısından gereken tedavi yönteminin uygulanması önemlidir.

Tedavi

Tedavinin gerçekleşmesi teşhise göre direkt olarak reflü tedavisi şeklinde de olabilir. Onun dışında yapılacak olan tedavinin ilaç tedavisi olması ya da ileri bir boyutta olması tamamen doktorunuz ile ilgili bir durumdur. Boğazda bir şey varmış hissi için tedavi yöntemleri arasından doktorunuzun bildirmiş olduğu yöntem izlenecektir. Büyük bir hastalık olmaması halinde, sorunun çözümü için standart yöntemler izlenecektir. Bilgi alarak, doktorunuza göre hareket edin.

Daha fazla sağlık ve hayata dair makalelerimizi okumak için sağlık bölümümüze göz atmayı sakın unutmayın.. Hayat sağlıklı yaşam ile daha güzel..