Beyaz Saçları Koparmak Çoğaltır Mı?

/ 17 Ekim 2019 / / yorumsuz
Beyaz Saçları Koparmak Çoğaltır Mı?

Gri ya da beyaz bir saçı koparmak, tekrar büyüyen saç sayısında bir artışa neden olmaz. Mantıklı bir ifade gibi görünse de, bu aynı renk saçlar için olacağı anlamına gelmez mi? Eğer öyleyse, saç dökülmesi veya saç dökülmesi için milyon dolarlık tedavi olurdu!

Saç derisinde saç köklerinin uzaması ve her folikülün bir saçı vardır. Renk, folikül içindeki melanosit adı verilen hücrelere bağlıdır. Yaşlandıkça, bu melanositler sayıca azalır ve renk kaybına neden olur. Ortalama olarak, erkekler yaklaşık 35 yaşlarındayken erkekler 30 yaş civarında griye başlayabilir, ancak bu kişiden kişiye değişebilir.

Bir saç koparırsa, sadece bir tanesi geri uzayacaktır. Hızlı bir çözüm gibi görünse de, gri bir saç koparmak folikülü travmatize edebilir, bu da zamanla yara izine neden olabilir. Folikül zarar gördüğünde, saçları kel bir noktaya neden olabilecek şekilde uzamayabilir. Eğer saçlar tekrar uzarsa, yara izi alınmış folikül daha önce olduğundan daha kaba ve dikkat çeken çarpık bir gri saç uzayabilir. Yani grilerinizden kurtulmanız gerekiyorsa, yapılacak en iyi şey saçınızı renklendirmek veya düzeltmektir.

Sıkça ortaya çıkan bir soru: grileşmesi tersine çevrilebilir mi? Ne yazık ki, grileşme işlemini tersine çevirmek için içebileceğiniz veya yiyebileceğiniz hiçbir şey yoktur; bu nedenle havuç suyu içmeyi teşvik eden, örneğin bunu yapmak için reklamı yapılan çözümlere dikkat edin. Grileştirmeyi tersine çevirmenin tek kesin yolu saçınızı boyamak.

Peki ya beyaz saçlara neden olan stres midir?

Grileşmenin genel olarak genetikle bağlantılı olduğu düşünülürken, stres ve yaşam tarzı seçimlerinin ne kadar çabuk gerçekleştiği de rol oynuyor gibi görünüyor. Çalışmalar, hem kronik hem de akut stresin, bireylerde olduğundan daha erken yaşlarda grileşmeye neden olabileceğini göstermiştir. Stres, melanosit kaybına neden gibi görünüyor. Ve son olarak, sigara içmeyenlere kıyasla erken grileşmeye neden olan tütün dumanında bazı gerçekler var. Eğer gri olmaktan endişeleniyorsanız, sigaraları bırakmayı düşünün.

Genel olarak, grileştirmenin arkasındaki gerçek gerçek, çoklu faktörlere bağlı olmasıdır. Daha fazla çalışma yapılması gerekmekle birlikte, stresi ve sigarayı azaltmak, yalnızca potansiyel olarak erken grileşme şansınızı düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda diğer olumlu sağlık yararlarına da sahip olacaktır.