Bakla Neye İyi Gelir ve Faydaları

/ 19 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Bakla Neye İyi Gelir ve Faydaları

Bakla; içeriğinde barındırdığı vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lif den ötürü de böbreklere iyi gelen bir doğal sebzeler. Böbrekler fonksiyonlarının daha hızlı sağlayarak, var olan kumların atılmasına yardımcı olur. Böbrekler, daha iyi çalıştığında da idrar yolları temizlenir, enfeksiyonlar engellenmiş olur. Kabızlık ve hemoroit gibi rahatsızlıkların da yok etmiş olur.

Bakla, bağışlık sistemini güçlendirmeye destek olur. C vitamini, vücutta beyaz kan hücrelerinin üremesi, artmasına, bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı demektir. Bakla gibi bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin yemek soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara yakalanmama konusunda korur. Bakla içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar sebebi ile de bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Bu açıdan da balgam söktürücü, öksürüğü giderici ve aslında tüm üst solunum yollarının sağlığını yardımcı özellik gösterir.

Bakla, kansızlığı önlemeye yardımcı olur.  Vücutta hemoglobin değerinin düşmesi ve kırmızı kan hücrelerinin azalması anemiye, kansızlığa neden oluyor. Kansızlık da aslında birçok hastalığın temel nedenlerindendir. Anemik kişilerin, enerji oranları düşüktür, bağışıklık sistemleri güçsüzdür. Bu nedenle de başta beyin işlevleri olmak üzere birçok vücut fonksiyonu zayıflar. İşte bu açıdan da demir içeriği fazla olan baklanın yenmesi anemiyi önlemeye destek olmakta, anemi tedavisinde iyileştirici olumlu etki gösterir.

Bakla, kanser önleyicidir. Bakla, B9 vitamini barındırdığından dolayın da iyi bir sebzedir. B9 vitamini de DNA’ların onarılması, çoğalması, zararların onarılması ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. B9 vitamini az tüketen kişilerde göğüs, rahim, beyin, kolon ve akciğer kanseri oluşma riski çok fazladır. Bu açıdan da B9 vitamini bakımından bol olan diğer besinleri ve baklayı haftada 1-2 kez tüketmekte yarar var.

Bakla nelere iyi gelir?

  • Bağışıklık sistemine katkı sağlar,
  • Rahim akıntısı ve iltihaba engel olur,
  • Kan değerlerinin dengede tutulmasında yardımcı olur.
  • Kanserli hücre oluşumunu engellemede destek olur.
  • Serbest radikalleri yok etmeye destek olur.
  • Osteoporozu önlemeye destek olur,
  • Kaliteli uyku uyumaya destek olur,
  • Göz sağlığını korumaya destek olur,
  • Vücutta leke oluşumunu önler.