Badem Yağı Saça faydalı mı, Ne Gibi Faydaları Vardır?

/ 31 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Badem Yağı Saça faydalı mı, Ne Gibi Faydaları Vardır?

Badem grubunda yer alan küçük bir ağaç çeşidi olan meyvesi olarak bilinen ve meyve olarak yenilebilen besindir. Bayanlar özellikle cilt için doğal besleyici olarak kullanırken ayrıca kaşıntı rahatsızlıklarında cilt problemlerinde kullanmaktadırlar. Badem yağı ciltteki gözenekleri kapatmadan etkisini olumlu olarak cildin yenilenmesini sağlıyor.

Tatlı badem yağı ve acı badem yağı olmak üzere iki çeşit yağ olarak ikiye ayrılır.  En çok kullanılan tatlı badem yağı sabit yağ grubunda yapının içerisinde yağ asitleri vardır. Bunun için cilt ve saç için en çok tatlı badem yağı önerilir. 20 gram tatlı badem yağında 120 kalori, 14 gram doymuş veya doymamış yağ, yüzde 30 E vitamini ve 38 mg fitosteroller vardır.

Badem Yağında Ne Gibi Vitaminler Bulunur?

Badem yağı içinde barındırdığı besleyici vitaminler ile büyük değer kazanır. Bunlar A-B ve E vitaminleridir. Özellikle cilt bakımında, gözaltı problemlerinde ve yaralanma gibi sorunlarda kullanılır. Bunların nedeni içerisinde bulundurduğu vitaminlerden ötürüdür.

Badem Yağının Faydaları

Badem yağının faydaları pek çok tur saymakla bitmek bilmez.  Başta cilde, göze, saça önemli faydaları var. Badem yağının faydalarının hemen aşağıdaki madde olarak hazırladığımız kısımda görebilirsiniz.

 • A – B ve E vitamini bulunduran badem cildin parlak canlılık ve taze görünmesine destek olur.
 • Cildi nemlendirir ve yeniler onarır mat görünümden çıkmasına yardımcı olur.
 • Cildin tahriş olmuş bölgelerini tazeler ve yenilemeye de destek olur.
 • Ciltteki kaşınmayı alır.
 • Cilt besleyici vitaminlerle dolu hale gelir.
 • Göz altında kötü görünen morluklar ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.
 • Egzama ve sedef hastaları için uygundur ve önerilir.
 • Deride gelen kaza sonucu oluşan yanık acısını azaltmaya destek olur.
 • Doğum çatlıklarını gidermeye yardımcı olur.
 • Makyaj tazelemek en kolay yöntem ve pratik olarak kullanılabilir.
 • El ve ayak kremi olarak losyon yerine de tercih edilebilir.

Badem Yağının Saça Faydaları

Tatlı ve acı badem yağı gruplarından acı badem yağı saç derisinde oluşan enfeksiyon veya egzama gibi durumlarda bitkisel ilaç olarak da kullanılmaktadır.  Saç derisinde oluşan hastalıkların genel nedeni farklı türde kullandığımız şampuanlardır. Acı badem yağı saçta oluşan kepek, saç tellerinin güçsüzleşmesi ve yıpranmış saçlar için en etkili yöntemdir. Saç derisinde oluşan kaşıntıya da olumlu sonuçlar verir. Saç diplerini yumuşatarak rahatlık hissi verir. Ölü derinin soyulması ile oluşan kepeklenme şikâyetinde acı badem yağı önerilir.

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Badem yağı saça olan olumlu etkilerini açıkladık. İçerisinde bulunan E ve D vitamini saçı besler ve derinin yenilenmesini sağlar. Peki, acı badem yağını saça nasıl uygulayacağız. İşte badem yağı saça nasıl uygulanır sorusunun cevabı

İlk olarak saçınızı hafif nemli şekilde ıslatın. Ardın da badem yağını saçınıza masaj yaparak sürün. Saç diplerinizde badem yağı sürün. Bunu uyguladıktan sonra 30-40 dakika beklemeniz gerek. Daha sonra ılık bir duş alarak saçınızı yıkayabilirsiniz. Şayet gece yatmadan önce uygulayacaksanız önce saçlarınıza badem yağını masaj yaparak sürün. Ardında da bone tarzı bir kapatıcı ile saçınızı kapatın. Sabah uyandığınızda saçınızı yıkayınız. Şunu belirtmek isterim badem yağı ne kadar uzun kalırsa o kadar olumlu sonuç ile karşılaşırsınız. Badem yağı her gece yatmadan önce ya da günde bir kez olmak üzere günün herhangi bir saatinde yapaılabilir.