Aurora (Kutup Işıkları) Nedir ve Nasıl Oluşur?

/ 12 Kasım 2021 / / yorumsuz
Aurora (Kutup Işıkları) Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kuzey Kutbu veya Güney Kutbu yakınlarındaki doğal ışık performanslarının fotoğraflarını görme fırsatınız var. Aurora (kutup ışıkları) nedir ve nasıl oluşur? adlı makalemizde merakınızı gideriyoruz. Bu doğa harikalarına aurora da denir. Özel olarak adlandırılmışsa; kuzey ışıkları Kuzey Kutbu’nda, güney ışıkları ise Güney Kutbu’nda belirir. Kuzey Işıkları, aynı nedenle oluşsalar da daha popülerdir; erişim kolaylığı ile bilinirler.

Aurora Kutup Işıkları Nasıl Oluşur

İlk olarak, güneş aurora’yı yarattı. Güneşin bizim için sürekli bir ısı ve ışık kaynağı olduğunu biliyoruz fakat aynı zamanda zararlı ışınlar ve radyasyonlar yaydığını da hatırlatalım. Aurora (kutup ışıkları) nedir ve nasıl oluşur? gibi sorularınızı kendinize saklamakta fayda var. Dünyanın etrafındaki manyetik alan nedeniyle, güneşin zararlı ışınlarının çoğunu koruyabiliriz. Güneşte patlamalar meydana gelmeye devam ediyor ve bu patlamalar sonucunda güneş parçacıkları uzaya fırlatılıyor. Koronal kütle tahliyesi veya güneş patlamaları olarak adlandırılan güneşteki patlamalar, koronadaki manyetik alanların karıştırılmasından kaynaklanır ve bu da büyük miktarlarda plazmanın uzaya fırlatılmasına neden olur. Bu patlamaların ürettiği güneş rüzgarı ve parçacıklar, uzayda yüksek hızda seyahat edebilir. Güneş dönerken, bu parçacıklar, yani serbest elektronlar ve protonlar, güneş rüzgarı tarafından dünyaya doğru üflenir.

Aurora (Kutup Işıkları) Nedir ve Nasıl Oluşur
Aurora (Kutup Işıkları) Nedir ve Nasıl Oluşur

Yüklü parçacıklar dünyanın manyetik alanı tarafından büyük ölçüde saptırılsa da, bazı parçacıklar hala dünyanın atmosferine girer ve atmosferdeki gaz molekülleriyle çarpışır. Başka bir deyişle, bu muhteşem ışık gösterileri, güneşten gelen yüklü parçacıkların, dünya atmosferindeki oksijen ve nitrojen parçacıklarıyla çarpışmasıyla meydana geliyor. Dünya’nın atmosferi esas olarak nitrojen ve oksijenden oluştuğu için bu moleküllerle çarpışacaklar. Bu moleküller, parçacıklarla çarpışarak enerji kazanır ve normal enerji seviyelerine döndüklerinde foton yayarlar. Yayılan fotonların sayısı o kadar fazladır ki, bir ışık gösterisi gibi görünür. Özetle, aurora’nın arkasında atomların uyarılma ilkesi yatar. Bir atom, merkezde bir çekirdek ve çekirdeğin etrafında dönen elektronlardan oluşur. Güneşin yüzeyindeki bir fırtına, yüklü parçacıkları uzaya saçar. Güneşten yayılan bu yüklü parçacıklar, dünya atmosferindeki gaz atomlarıyla çarpıştığında, yörüngedeki bir elektron, bulunduğundan daha yüksek bir enerji yörüngesine geçerek uyarılır. Bu uyarma atomik radyasyona yol açar.

Aurora Kutup Işıkları Nerede İzlenir?

Kuzey Işıkları Güney’den daha popülerdir ve Kuzey Kutbu’na yakın ülkelerden izlenebilir. Kanada, Finlandiya, Norveç, İzlanda ve İskoçya kuzey ışıklarının görülebildiği ülkelerden bazıları. Aurora Kutup Işıkları Nerede İzlenir Finlandiya’da Eskimo evleri şeklindeki oteller, kuzey ışıklarını izlemek isteyen turistlerin ilgisini çekerek aurora’yı izlemek için tasarlanıyor. Antarktika’ya yakın Güney Amerika, Antarktika ve Avustralya’dan Antarktika ışığı görülebilir. Ayrıca aurora sadece Dünya’da görülen bir olay değil, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’de de farklı şekillerde görülebiliyor.

Aurora Ne Zaman Görünür?

Aurora’yı görmek için yeterince karanlık bir ortama ihtiyacınız var. Bu nedenle ışığın az olduğu yerlerde ve geceleri gözlenir. Kutup bölgelerinde kış geceleri çok uzundur. Uzun gece, aurora’yı gözlemlemek için daha elverişli bir ortam yaratır. Ancak ışığın oluşumu güneşin patlamasına ve güneş rüzgarına bağlı olduğundan, ışığın oluşması için kesin bir zaman aralığı yoktur. Her iki yarım kürede de gözlem için sadece kış aylarının tercih edilmesi gerektiği söylenebilir. Ayrıca bulutsuz hava da ışıkların net bir şekilde görülmesine yardımcı oluyor.

Tavsiye

Evliliği Tehdit Eden Problemler