Ananas Faydaları Nelerdir?

/ 16 Haziran 2020 / / yorumsuz
Ananas Faydaları Nelerdir?

Tropik iklimlerde yetişen bu yararlı olan meyvenin nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda bilgiler paylaşacağız. C vitamini kaynağı olması ve yüksek lif oranı sebebi ile özellikle sporcular tarafından tercih edilen ananas, meyve olarak tüketilmesi de çok sık karşılanır ve yemeklerin yanında pişirilerek garnitür olarak da yer alabilmektedir.

Turunçgiller kadar C vitamini içeren ananas, A, B1, B3, B6 vitaminleri, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, potasyum, demir, manganez, kalsiyum, bakır, çinko, folat ve fosfor gibi yararlı maddeler yönünden zenginlerdir.

Yüksek lif oranı nedeni ile de tok tutan ve bu özelliğiyle kilo vermeye destek sağlayan ananas, enerji verir. Güçlü bir antioksidan olan ananas, bağışıklığı güçlendirmeye destek sağlar. Cildin pürüzsüz, saç ve tırnakların güçlü olmasında olumlu etki yaratır.

Ananas Nasıl Tüketilir?

Ananas meyve olarak tüketilebildiği gibi meyve salatası, pasta, ananaslı smoothie, yoğurt, reçel ve dondurma olarak da fazlaca karşımıza çıkmaktalar. Ananası çiğ tüketebileceğiniz gibi et yemeklerinde de garnitür olarak tercih edebilirsiniz. Küçük ananas dilimlerini kızartarak farklı bir lezzet de tercih edebilirsiniz. Taze olarak tüketilebilen bu meyve dünyada tüm mutfaklarda farklı sunumlarda yapılmaktalar.

Ananas meyve olarak tüketilebildiği gibi meyve salatası, pastalara da dahil edilebilir.  Kalın bir kabuğu olan ananası soymanın en kolay yolu, önce üst ve alt kısmından kapaklar keserek deneyebilirsiniz. İkiye ayrılan ananas dilimlenerek kabuklarından kolayca ayrılma sağlayacaklar.

Ananas Nasıl Muhafaza edilir?

Soyulmamış olan ananas oda ısısında beş güne kadar sağlıklı taze olarak kullanılabilir. Olgunlaşmamış ananası kabuk rengi kahverengi olana kadar oda ısısında bırakmalısınız. Aksine de ananas olgunlaşmayacaktır. Soyulmuş ve dilimlenmiş ananası, buzdolabında bir saklama kabında dört güne kadar ancak sağlıklı olarak tüketebilirsiniz. Ananası keskin bir bıçak yardımıyla soyabilirsiniz.