Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir? Renklerle Anlamları Nelerdir?

/ 6 Mart 2019 / / yorumsuz
Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir? Renklerle Anlamları Nelerdir?

Ünlü yazar Edward De Bono, kişilerin birkaç çok farklı stil ve bakış biçimiyle, kavrama ve düşünme gerçekleştirebildiğini araştırmıştır. Bu çalışmalar üzerinde çeşitli teoriler geliştiren yazar, insanların düşünme ile ilgili olarak, sadece bir veya iki farklı bakış biçimiyle düşünme hareketini yerine getirdiklerini gözlemlemiştir. De Bono, tarif edilmesi ve bu bakış biçimlerinin verimli kullanılmasının öğretilmesiyle birlikte insanların takım çalışmalarında çok daha verimli olabileceğini ileri sürmüştür.

Altı değişik bakış biçimini ve bu her bakış biçimini çok değişik renkte şapkaların giyilmesi ile belirtmiştir.

Beyaz şapka tarafsızdır. Beyazın, sade olgular vardır. Konu ile ilgili bilgi ve düşüncelerini objektif olarak ortaya koyar. Beyaz şapka, var olan bilgiler ve noksan bilgiler için kullanılır. Şu sorular kullanılabilir: Elimizde ne gibi bilgiler var?  Daha hangi bilgiler gerekmekte? Gerekli bilgileri nasıl elde edebiliriz?

Kırmızı şapka duygusaldır ve hislerini dile getirir. Tartışılan konu ile ilgili olarak, hiçbir dayanağı olmadan, subjektif anlatma fırsatı verir.

Sarı şapka iyimser şapkadır. İşin avantajları, fırsatları ortaya konulur. Övgü, yapıcı ve olumlu fikirler objektif olarak söylenir.

Siyah şapka kötümser şapkadır. Olumsuz görüşler, görüşülen konunun riskleri, ileride doğuracağı sorunlar ortaya konulur.

Yeşil şapka yenilikçi şapkadır. Konuyla ilgili seçenekler ve yeni yaklaşımlar araştırılır. Verimli olma, hareket ve kışkırtma vardır.

Mavi şapka serinkanlı şapkadır. Tüm sürecin gözden geçirilmesi kontrol edilir.) Ne oldu? b) Ne oluyor? Neler olmalı? Gibi sorular sorulabilir.

Bu düşünmenin öğretilmesi sonucunda, düşüncelerinizi verimli bir şekilde yönetebilecek, uzun tartışmalar içinde detaylarda kaybolmadan çok değişik ve işe yarar veriler elde edebileceksiniz.