Alternatif Yollar Geliştirerek Akıllı Telefon Bağımlığından Kurtulmak

/ 1 Kasım 2019 / / yorumsuz
Alternatif Yollar Geliştirerek Akıllı Telefon Bağımlığından Kurtulmak

Akıllı telefon, artık hemen herkesin elinden düşürmediği bir araç haline geldi. Teknolojinin getirdiği pek çok yeniliği sunması açısından çok faydalı olsalar da akıllı telefonlar birçok kişide bağımlılık oluşturabiliyor. Akıllı telefon bağımlılığı arttıkça aile ve toplum ilişkileri de zayıflıyor. Fakat, alternatif yollar geliştirerek akıllı telefon bağımlılığından kurtulmak mümkün.

  1. Akıllı Telefon Bağımlılığına Neden Olan Tetikleyicileri Bulun Tetikleyiciler, belirli bir davranışa yol açan bir durum hakkındaki düşüncelerinizdir. Akıllı telefonunuzu neden kullanmak istediğinizi öğrenmek, alternatif seçenekler geliştirmenize yardımcı olabilir. Akıllı telefonlar vasıtasıyla daha da yaygın hale gelen sosyal medyada arkadaşlarınızla vakit geçirmek yerine, onlarla yüz yüze görüşerek daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Eğer canınız sıkıldığı için akıllı telefon kullanıyorsanız bunun yerine seveceğiniz hobiler veya başka etkinlikler geliştirebilirsiniz.
  2. Kendinizi İyi Hissetmek İçin Alternatif Yollar Deneyin Akıllı telefon kullanımı, bireylerin çoğunda geçici de olsa mutluluk sağlayabiliyor. Ancak, bu şekilde geçici bir mutluluk yerine daha uzun süreli bir mutluluk için alternatif yollar deneyebilirsiniz. Örneğin; yürüyüş, spor, kitap okuma, yazı yazma, resim yapma, müzik aleti çalma, aileniz veya arkadaşlarla dışarda vakit geçirme gibi daha eğlenceli etkinlikler yapabilir ve bu sürede akıllı telefon kullanımınıza ara verebilirsiniz.
  3. Akıllı Telefon Gerektirmeyen Hedefler Belirleyin Sürekli akıllı telefon kullanmak yerine, dikkatinizi akıllı telefon gerektirmeyen hedeflere yönlendiren. Günlük kişisel hedeflerinize odaklanın. Telefon kullanmadan yapılabilecek görevlerin bir listesini yapın ve telefonunuzu kontrol etme isteği duyduğunuzda görevlerinize odaklanarak bu isteği ötelemeye çalışın. Farklı sorumluluklarla akıllı telefon bağımlılğınızı azaltmaya çalışın.
  4. Sanal Dünya Yerine Gerçek Ortamlarda Sosyalleşin Akıllı telefon ve sosyal medya kullanma isteği, doğuştan gelen iletişim kurma isteğinin bir sonucudur. Bununla birlikte, sanal dünya yerine uzun vadede daha yararlı ve tatmin edici sosyalleşme seçenekler vardır. Örneğin; bir arkadaşınız ile uzun uzun sosyal medya platformunda mesajlaşmak yerine onunla yüz yüze görüşerek daha kaliteli bir zaman geçirebilirsiniz. Fotoğraflarınızı Instagram’da paylaşmak yerine, aile bizden biri ya da bir arkadaşınızla çektiğiniz fotoğrafları ya da eski fotoğrafları fiziksel olarak göstererek anıları paylaşabilirsiniz. Bu şekilde davranmak, telefondan uzaklaşmanıza ve kaliteli bir şekilde sosyalleşmenize yardımcı olacaktır.
  5. Alışkanlıklarınızı Değiştirin Akıllı telefon kullanmanızın her bir nedenini düşünün (oyunlar, mesajlaşma ya da telefon görüşmeleri). Bu alışkanlıklardan bazıları işiniz ve günlük yaşamınız için gerekli olabilir. Ancak diğer özelliklerin çoğu sizi akıllı telefon bağımlısı olmaya itebilir. Bu yıkıcı alışkanlıkların her birini daha üretken, sosyal ve kaliteli deneyimlere dönüştürmeye çalışmalısınız. Bunun için sanal oyunlara biraz ara verip arkadaşlarınız ile masa oyunları oynayabilirsiniz. Ayrıca, sosyal medyada çok fazla zaman harcamak yerine, kitap okuyarak vaktinizi daha kıymetli hale getirebilirsiniz.
  6. Siz de bunlara benzer faydalı alternatifler geliştirerek akıllı telefon bağımlılığından kurtulabilirsiniz.