Alkolizm Nedir Zararları Nelerdir?

/ 28 Ekim 2019 / / yorumsuz
Alkolizm Nedir Zararları Nelerdir?

Alkolizm insan sağlığını tehdit eden bir bağımlılıktır, uzmanlara göre, erkekler için en fazla günlük 3 bardak kadınlar için en fazla günlük 2 bardak içki tüketilmesi normal karşılanırken, günde bu ölçüden daha fazla içki tüketimi çok zararlı olabilir. Alkollü içeceklerin her gün ve sık sık alınması, bağışıklık sistemini, direnç sistemini harap eder. Alkolizm, kişide denge kaybıyla reflekslerin yavaşlamasına yol açar. Alkole bağımlı sürekli içicilerde bir psikiyatrik dekompansasyon, koma ve ölüm riski vardır. Tek bir kaçamak yaparak, içkiyi aşırı dozda aldığınızda sizi komaya ve ölüme götürmesi imkan dahilindedir.

Çok İçki İçenlere Zararı

Çok içki içenlerde konsantrasyon bozukluğu meydana gelir aşırı içki içenler bu durumu kabullenmezler. Ancak bu içkinin zararlarından sadece biridir. Alkol bağımlıları şiddete meyilli olurlar ve çok çabuk depresyona girebilirler. Sinirleri uyuşturmak, rahatlamak için alınan alkol bağımlılık yaparsa beyincik hasarı denge kaybı motor sistemde arızalar, siroz Karaciğer hastalığı uzakta olmaz. Pankreas krizi kusma şiddetli karın ağrısı kronik gastrit bozukluklar oluşabilir hastalarda ruhsal problemler ve psikiyatrik hastalıklar meydana gelebilir. Avrupa’da 20 ile 80 yaş aralığında her 10 kadından biri alkoliktir ve bu alkolik kadınların yüzde sekseni tedavi görmektedir, alkol stresi baskılamak için içilmektedir. Fakat stresi çözmek için alkol sadece bir oyalama ya da erteleme görevi görür. İçki içilerek hiçbir sorun halledilemez.

Alkolün Sağlık Açısından Zararları

Medikal açıdan baktığımızda içkinin karaciğerde siroza, hipertansiyona kardiyomiyopatiye ve gastrointestinal kanamalara kadar birçok tehlikeli duruma yol açtığı bilinmektedir. Kadınlarda içki bağımlılığı anksiyete ve depresyona yol açtığı gibi sağlıklı beslenme programlarına da engel olur. İçkinin ve diğer uyuşturucuların insan sağlığına hiçbir yararı yoktur, aksine tüm sağlığı tehdit eder. Bağımlılıktan kurtulmak, tedavi gerektirir. Bunun için içkiye bağımlı olan insanların, aile desteğine ve moral verici aktivitelere ihtiyacı vardır. Bağımlılık yapan diğer tüm maddeler de böyledir. Örneğin sigaranın sağlığa ne tür etkileri olduğu bilinmekle beraber, tiryakiler bunu görmezden gelirler. Sigara içerek, rahatladıklarını savunurlar. Mutluluk eşiğine sigara ve alkolle varacaklarını düşünen insanların, psikolojik yardım da almaları önerilir.