Akika Kurbanı Nedir? Dinimizde Önemi Nedir?

/ 12 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Akika Kurbanı Nedir? Dinimizde Önemi Nedir?

Akika kurbanı, anne ve babanın yeni doğmuş çocukları için Allah’a şükretmek amacı ile kesilen kurbana verilen addır. İslam dininde bu kurbanı kesmek müstehab sayılmaktadır. Akika kurbanı kesmek için belli bir vakit bulunmuyor. Yani çocuğun doğumundan itibaren istenilen gün kesilmesi uygundur. Ancak birtakım kişiler tarafından bebeğin yedinci günü kesmek daha hayırlı görülmektedir. Buna ek olarak bebeğin saçı kesilir. Bu doğrultuda bebeğin saçının ağırlığı ölçülür ve bu ağırlık kadar altın sadaka olarak dağıtılır.

Doğan bebeğin cinsiyeti fark etmeden kurban kesimi yapılır. Ancak şu hususu da belirtmeliyiz ki, bazı alimler doğan bebek erkek ise iki adet kurban kesilmesi gerektiğini savunmaktadır. Kurban kesmek için maddi durumu olan tüm kişilerin bu kurbanı kesmesi gerektiği söylenmektedir.

Akika Kurbanı Ve Kemik Kırılması

İnanışlara göre Akika kurbanının kemiklerinin kırılması iyi değildir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Kurban kemiğinin kırılmama amacı bebeğin sağlıklı yaşaması, kötülükten arınması olarak kırılmaması tercih edilmektedir.

Akika Kurbanı Kesen Kişi Etinden Yiyebilir Mi?

Akika kurbanı isteye göre kurbanı yapacak olan kişi tarafından ya dav vekalet ile kesilebilir. İslam dinimize göre kurban etinden sahibi de yiyebilmektedir. Kurban etinin bir kısmının bağışlanması yeterli görülmektedir. Dileyen kişiler kurban tamamını da bağışlayabilmektedir. Alimler tarafından maddi durumu yeterli olan herkesin kurban kesimine önem vermesi tavsiye edilmektedir.