Ağız Kokusunu Yenmenin En İyi Yolları

/ 17 Ekim 2019 / / yorumsuz
Ağız Kokusunu Yenmenin En İyi Yolları

Taze bir nefese sahip olmak ve partneriz ile ilişkinizi sağlıklı bir şekilde yürütmek açısından ağız kokusunun sebeplerini ilk olarak bilmek gereklidir. Bu yazımızda vereceğimiz tavsiyeler ile sağlıklı bir sosyal hayata sahip olabilirsiniz. Ağız kokusunu yenmeniz için siz değerli okurlara tavsiyeler veriyoruz.

Uyku tarzınızı göz önünüze alın

Tükürük üretimi uyurken doğal olarak yavaşlar. Ama eğer ağzınız açıkken horlar veya uyursanız, ağzınız daha da kuru olur. Ağzınız ne kadar kuru olursa kokulu bakterilerle o kadar az savaşır. Sırt uyuyanların horlama olasılığı daha yüksektir, bu nedenle daha iyi bir uyku pozisyonu bulmak için çalışmak sabah nefesinizi kesmenize yardımcı olabilir.

Fırçalama alışkanlıklarınızı artırın

Yemekten sonra ve özellikle yatmadan önce ağzınızdan temizlediğiniz bakteri üreme bitleri ne kadar az olursa, uyurken ağzınızdaki kokulu mikroplar o kadar az olur ve ejderha nefesi ile uyanmanıza neden olur. Umarım fırçalama yatmadan önce rutininize geçmiş durumdadır, ancak bu yeterli değildir. Diş ipi kullanmak, dişlerde bakterilerin üremesine neden olan diş parçacıklarını ve plakları uzaklaştırmaya da yardımcı olur. Sıfırlanacak başka bir yer: diliniz. Ayrıca, dil için özel olarak yapılmış yumuşak bir diş fırçası veya plastik bir kazıyıcı ile fırça verin (bakkalınızdaki veya eczanenizdeki diş bakım koridoruna bakın). Antibakteriyel bir gargara da bakterileri öldürebilir ve ağız kokusunu azaltabilir.

Diyetinize önem gösterin

Sarımsak ve soğan gibi kokan yiyecekler kokan nefese neden olduğu için çok fazla donukluk hissedebilir, ancak gerçek şu ki, parçacıklar ağzınızda oyalandığında herhangi bir yemek hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Beklenmedik bir diğer gıda kaynaklı neden: Diyet nedeniyle yetersiz yemek yeme, kötü nefes alabilir, çünkü yeme yemek bakteri emici tükürük salınımını tetikler.

Alkol alımına dikkat edin

Yatmadan önce çok fazla su çekmeyi istemeseniz de, nemli kalmak, kalan yiyecekleri ve bakterileri temizlemek için ağzınızı nemli tutarak, kokmuş nefesinizi kesmeye yardımcı olabilir. Bu arada, kahve ve alkol bakteri üremesini teşvik edebilir ve bu da nefesi daha da kötüleştirir. (Günün geç saatlerinde alkol ve kahve de uykunuzu etkileyebilir.)

Doktorunuzla konuşun

Ağız kokusunun yüzde 80’i ağzınızdaki bir şeyden kaynaklanırken, suçlanabilecek tıbbi durumlar da var. Örneğin, asit reflü, burun akıntısı veya ağız kuruluğuna neden olan herhangi bir durum sorunu daha da kötüleştirebilir. Diyabet, karaciğer hastalığı, baş soğuk algınlığı ve bronşit de kötü nefes neden olabilir. Doğru tedavi durumunuza ve nefesinize yardımcı olabilir. Yukarıdaki ipuçları işe yaramazsa, doktorunuza altta yatan tıbbi bir neden olup olmadığını sorun.