Günde Üç Adet Neden Hurma Yenilmeli?

/ 29 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Günde Üç Adet Neden Hurma Yenilmeli?

Tokluk hissi verir. Böylelikle de daha az tatlı tüketmenize olanak sağlar. Hurma, başta pektin olmak üzere çözünür diyet lifleri bakımından iyi meyvedir. Hurmadaki çözünür diyet lifleri su çekici olmaları nedeni ile de mide içeriğinin akışkanlığını artırarak doyuma ulaştırır. Bu durum da İftar ve sahurda hurma gibi lif içeriği yönünden çok olan zengin meyvesini besinleri yememiz tok kalmamıza ve şeker krizlerine karşı tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Ayrıca da lif alımını bol su tüketerek desteklerseniz, iştah kontrolünüze yardımcı olur. Bu sayede tokluk sürenizin uzamasına destek olursunuz. Bu yüzden de günde 3 adet hurma tüketmek önemli rol oynar. Antioksidan barındırdığı için bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek antioksidan içeriği nedeni ile hurma bağışıklık sisteminizi güçlendirerek tüm vücut fonksiyonlarını olumlu anlamda etkiler. Bu açıdan da günde 3 adet hurma tüketmek vücut fonksiyonlarını etkilemektedir.

Cilt Güzelliği ve Bakımında Hurmanın Etkileri

Hurma cilt güzelliği ve sağlığının korunmasına destek olur. Ayrıca günde 3 adet belirtiğimiz gibi hurma tüketmek gerekiyor. Cildin ne kadar güzel ve pürüzsüz olduğu kadar sağlıklı olduğu önemlidir. Her organ gibi cildinde sağlığını etkileyen faktörler vardır. Yüksek miktarda potasyum bulunduran ve vücudun potasyum dengesini ayarlar ve tansiyon düzenlenmesine destek olur.

Sinir Sistemini Korur

Hurma B1, B2 vitaminleri barındırdığından dolayı sinir sistemini korumaya destek olur. Vitaminler, hücrelerde metabolizma reaksiyonlar için gerekli olan organik bileşiklerdir. Çoğu vitamin vücutta yapılmaz veya vücuttaki yapımı azdır. Günde belirli miktarda yiyeceğiniz hurma vitamin açısından vücuda olumlu etkiler yaratır. Hem bedensel hem de zihinsel yorgunluğu ortadan kaldırır. Ayrıca da gün içerisinde yorgun düşen bedeninizi hurma yiyerek enerji katabilirsiniz. Uzun süre enerji vermiş olacaktır. İftarda az miktarda hurma tüketimi, vücuda enerji verir ve yorgunluğu alır. Hurma az miktarda da tüketildiği takdirde vücudu dinlendirici etki gösterir.

Vücuda Kan Üretimi Sağlamaktadır

Hurma vücuda kan üretimi sağlar. Ayrıca Akciğerlerden oksijeni vücudun tüm hücrelerine gönderen bir protein olan hemoglobin ile doludurlar. Tüm hücrelerde yapılan karbondioksiti ise hücrelerden toplayarak akciğerlere gönderir ve karbondioksit nefesle dışarı atılmasına katkı sağlar.

Kansızlık

Hurma kansızlığa oldukça iyi enerji vererek daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Kansızlık, farklı nedenlerden dolayı vücut çok az miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi ürettiğinde ortaya çıkar. Hurma kansızlık konusunda önemli bir yere sahiptir.

Kemik Zayıflığını Önler

Yaşlıların ve çocukların bu sorunlarına karşı etkilidir. Ayrıca da güvenle tüketebileceği hurma kemik zayıflığına karşı tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Verem

Verem (Tüberküloz), sadece bir mikrobun nedeni ile ölüm oranı en yüksek hastalık olarak bilinmektedir. Hurma verem hastalığına karşı oldukça faydalıdır.

Böbrek yetmezliği

Doktorlar tarafından böbrek hastalığında sağlıklı beslenmenin ana kural olduğunu açıklayarak, yanlış beslenme alışkanlıklarını unutmaları gerektiklerini açıklamışlardır. Hurma böbrek yetmezliğine karşı tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Anne Sütünü Artırır

Doğumdan sonra sütünüz geç gelebilir. Bu açıdan da Sütün 1-3 gün arasında yavaş yavaş gelecek ve bebeğin emdikçe artar. Hurma tüketerek sütünü artırabilirsiniz. Bu en güzel yöntemlerden biridir.

 Hurma strese karşı da oldukça etkilidir. Strese karşı iyi gelindiği açıklanmıştır. Günümüzde nedenleri artan stres, genelde insanları olumsuz olarak etkilemektedir. Aynı zamanda balgam sökücüdür. Balgam ve iltihap sökücü özellikleri barındırmasından dolayı mukus birikimini azaltmaya yardımcı olur. Böylelikle de rahat nefes almayı rahatlatır. Hurmanın birçok yararı olduğu gibi hafız konusunda da hafıza kaybını engelleyici özelliği vardır.